Základní deska, procesor a čipset
Kapitoly článků
Jdeme postupně dovnitř. Vyjmutí klávesnice je věc nanejvýš snadná. A hned pod ní je prakticky veškeré chlazení čipsetu a procesoru. Ano, tento tenký snad ani ne milimetrový plechový kryt chladí tři základní komponenty počítače: procesor, severní a jižní můstek.
A tady už máme vyjmutou samotnou základní desku v celé své kráse, nejprve z horní strany.
Třemi největšími čipy jsou (zleva) procesor, severní a jižní můstek. Severní můstek je zároveň paměťovým řadičem, grafikou a PCI Express rozhraním, jižní můstek se stará o úložiště, USB a komunikaci s některými dalšími komponenty.
Spodní strana desky ukrývá především čtyři nápadně stejné čipy, které zde tvoří datové úložiště, v tomto případě celkem 4 GB. Nevýhodou, která však nejspíše také snižuje výrobní náklady a potažmo i cenu, je nemožnost je nahradit něčím větším. 4GB SSD je zde zkrátka napevno a nedá se vyměnit. Když náhodou odejde, můžete vyhodit celý notebook.
Z dalších důležitých částí jmenujme slot pro paměť uprostřed (klasický SO DIMM modul) a vlevo v mini PCI Express slotu zastrčenou Wi-Fi síťovku. Přítomen je ještě jeden mini PCI Express slot, ten je u dražších verzí ASUS Eee PC určen pro hlavní flash paměť namísto té, která je v tomto notebooku napevno na desce.
Pokud budete procesor hledat podle sSpec čísla SL7QX, zjistíte, že jde o Celeron M 353 (mobilní ULV) v µFCBGA pouzdře (takže se napevno pájí na desku) pracující na frekvenci 900 MHz při 400MHz sběrnici, obsahuje 512 kB L2 cache, jeho spotřeba je 5 W, vyráběn je 90nm technologií (takže jádro „Dothan“) a jeho maximální povolená teplota je 100 °C, které však pravděpodobně v tomto notebooku nikdy nedosáhne. Je totiž „násilně“ (neměnným nastavením BIOSu) zpomalen na pouhých 630 MHz, čímž jeho reálná spotřeba ještě více klesá. To je také důvod, proč je tak snadno uchladitelný.
Severním můstkem je Intel 910GMLE Express Chipset, což je čip určený do „embedded“ zařízení, kterým je vlastně i tento ASUS Eee PC. 910GMLE obsahuje integrovanou grafiku Intel GMA 900, jejíž jádro tepe podle materiálů Intelu na 200 a 166 MHz, je schopná duálního výstupu (v tomto případě na displej notebooku i externí monitor) a umí si vzít až 128 MB z RAM. Dále je v něm paměťový řadič (jednokanálový DDR do 333 MHz a dvoukanálový do DDR2-400) schopný obsloužit až 2 GB RAM a s procesorem tento čip komunikuje po max. 400MHz sběrnici.
Párován je s jižním můstkem ICH6-M, který poskytuje čtyři PCI Express ×1 linky, dva 1,5Gbitové Serial ATA porty, až osm USB 2.0 portů, rozhraní pro síťovku (LCI) a HD Audio.