DDR3 s Intel Skylake nepoužívejte, mohou jej zničit
DDR4 pracují se základním napětím 1,2 voltu, DDR3L s 1,35 voltu. Oproti tomu DDR3 (bez „L“) v referenční podobě vyžadují 1,5 voltu a právě v tom je zádrhel. Přestože desky některých výrobců podporu DDR3 uvádějí a v podstatě i oprávněně (desky je zvládají a nemají s nimi žádný problém), nedělá tak vysoké napětí dobře procesoru Skylake.
14nm Skylake obsahuje paměťový řadič, který sice zvládá pracovat s jednotlivými typy pamětí, ale nedělá mu dobře vyšší napětí, které DDR3 vyžadují. Přestože je pro DDR3 standardem 1,5 voltu, existují i rychlé moduly, které pracují s 1,65 volty. Intel neuvádí, jaké konkrétní napětí je ještě bezpečné; varuje před použití DDR3 obecně. Problém se prý projevuje postupným odumíráním řadiče, takže byť zprvu mohou DDR3 se Skylakem fungovat bezchybně, po nějaké době může řadič odejít do křemíkového nebe.
- Základní deska Biostar Hi-Fi H170Z3 podporuje DDR4 i DDR3 paměti
- Deska od AsRocku umí DDR4, DDR3 i DDR3L
Teoreticky by problém neměly působit DDR3 běžící na 1,35 voltech, které také existují - v jejich případě ale odpadá ona zásadní výhoda v možnosti použít DDR3 ze starší sestavy při upgradu na Skylake a ušetřit tak nějakou korunu. 1,35V DDR3 jsou totiž poměrně nová záležitost a nelze předpokládat, že by je někdo měl v sestavě, ze které se vyplatí upgradovat na Skylake.