Definitivní konec disket se blíží?
Sony sice s 3,5palcovými disketami končí, ale jen v Japonsku, jak to bude s jejich výrobou a prodejem jinde po světě, se Sony vůbec nezmiňuje, není třeba proto propadat panice. Stále jsou ale aplikace, které se bez disket neobejdou, používají je pro přenos dat i jako zálohovací médium. Sice je jejich kapacita 1,44 MB zcela směšná, vždyť na ní dáte sotva jednu krátkou písničku v MP3, na DVD s jednou vrstvou se například vejde více než 3 200 disket a vypočítávat, kolikrát je větší USB flash s kapacitou desítek až stovek gigabytů, je už zcela scestné, ale i tak si stále své zákazníky nachází, i když jich geometrickou řadou ubývá. Ale ani Sony neutne výrobu disket naráz, prodej bude ukončen v březnu roku 2011. Sony jen v Japonsku ještě vloni prodala více než 12 miliónů disket (to je 70 % celkového prodeje disket Sony).
Co jsme se tak dívali po našich eshopech, dají se stále bez problému sehnat diskety Verbatim nebo EMTEC za cenu 5,90 Kč za kus a podle našich informací Verbatim zatím s nějakým koncem výroby disket rozhodně nepočítá, takže především uživatelé starých účetních programů a dalšího softwaru z doby DOSové mohou být v klidu.
Jak dlouho disketa umírá, dosvědčuje i článek „Zapomeňte na diskety!“, který jsme vydali už v roce 2001! Sony samotná zaznamenala rekord v prodeji disket v roce 2002, kdy jich prodala 47 miliónů.
Historie disket sahá až do roku 1967, kdy s nimi, jako magnetickým záznamovým médiem, přišla firma IBM, to měly průměr 14 palců.
Postupem času se jejich rozměr zmenšoval a mnozí si jistě ještě vzpomenou na 5,25palcové s kapacitou 160 kB (později až 1,2 MB), které byly opravdu pružné. První diskety této velikosti se objevily v roce 1976, o pět roků dříve tu ale ještě byly 8palcové s kapacitami 160 kB, 512 kB a nakonec 1 MB.
5,25palcová disketa
Nakonec tu zůstala 3,5palcová disketa, na kterou se nejdříve vešlo 720 kB (DD) a později 1,44 MB (HD) a dokonce 2,88 MB (ED), ovšem nejpoužívanější zůstala kapacita 1,44 MB.
A jak jste na tom s disketami vy? Jestli pak je ještě někdo vůbec dnes používá?