Špičkový 500W zdroj pod tisíc korun? Ano, jde to - Delta Electronics DPS-500QB
Kapitoly článků
Hodnocení a závěr
Metodiku hodnocení jsem opět shrnul do externího článku; Delta Electronics DPS-500QB prošel a vysloužil si tak hodnocení. Největší nevýhodou zdroje je netypický rozměr, kvůli kterému nepadne do většiny pidiskříní na trhu, 9cm ventilátor nakonec s ohledem na vysokou účinnost a vnitřní uspořádání není výraznou překážkou: pokud do zdroje nebude foukán horký vzduch z jiných komponent, zůstane chladný a ventilátor poběží na nízkých otáčkách.
Další nevýhodou je nižší účinnost stand-by větve, ta ale na druhé straně zvládne větší výkon (počítač tedy může ve stand-by režimu napájet zařízení s větší spotřebou). Navíc je otázka, jestli reálná účinnost bude o tolik horší: výkonové prvky v tomto případě jsou chlazeny vlastními chladiči, zatímco u většiny jiných zdrojů ne. Při mém několikaminutovém měření se to nepozná, u trvalých velkých odběrů se polovodiče zahřejí a účinnost klesne (zářným příkladem jsou problémové Fortrony BlueStorm II s často totálně vypálenými stand-by obvody), na což jsem u mnohých předchozích zdrojů upozorňoval. Rozdíl v účinnosti tak ve skutečnosti může být jen malé jednotky %.
Chybí také oflexování vodičů, což se dá vyřešit svázáním kabelových svazků stahovacími páskami na více místech. Tím v podstatě výčet nevýhod končí a následují už jen samá pozitiva. Předně výrazně lepší účinnost, než by jinak napovídala certifikace 80 PLUS Bronze, byť opravdu až od 20% zátěži, pod touto hodnotou to není tak slavné. Rozhodně tedy není na místě používat zdroj do slaboučkých sestav. Jeho cílem jsou počítače s výkonným čtyř- (a vícejádrovým) systémem a alespoň jednou mainstreamovou grafickou kartou. Zde při zátěži nabídne účinnost až okolo 90 %, excelentně nízké zvlnění a řízení napětí.
Samozřejmostí je špičkové výrazně naddimenzované osazení součástkami mj. se 100 % kvalitních kondenzátorů. Celkové hodnocení vypadá až téměř z říše snů, je ovšem nutné si uvědomit, že to je jako kdybych vzal Seasonic SSP-350GT, který po právu dostal zlaté hodnocení, a za pět let ho zrecenzoval s cenou 499 korun v low-endu. Hodnocení by rovněž bylo úplně někde jinde, než u zbývajících modelů na trhu. Pravděpopdobně prvním zdrojem, který DPS-500QB alespoň kvalitativně odpovídá, je Seasonic S12II Bronze, ten ovšem stojí od 1350 korun výše, pravděpodobně nemá tak vysokou účinnost a rozhodně nebude mít tak dobré řízení napětí a zvlnění. Co se vůbec týče samotné kombinace nízkého zvlnění a dobré regualce napětí, tak to je jeden z mála zdrojů za posledních asi pět let, který má obojí. Spousta modelů až po ty úplně nejdražší většinou nabízí jen dobré zvlnění, nebo dobrou regulaci napětí, málokdy obojí současně.
Konkrétně tedy máme následující:
- součástky: 33 b (+ za kvalitní kondenzátory, + za obchvat termistoru relátkem, - za předimenzování primární i sekundární strany)
- kvalita provedení: 10 b (nic)
- regulace napětí: 14 b (+ za kombinovanou zátěž, + za křížovou zátěž)
- zvlnění: 14,5 b (+ za kombinovanou, + za křížovou zátěž)
- účinnost: 16 b (+ za vyšší účinnost)
- cena: 12 b (+ za nižší cenu za watt)
- ostatní: 1 b (+ za výrazné přetížení, - za chybějící oflexování kabelů)
Zlaté ocenění Deep in IT pro Delta Electronics DPS-500QB
„po všech strankách mimořádný a svébytný produkt“
Klady | + velmi vysoká účinnost (mimo stand-by větev) od 100 W + velmi kvalitní tovární provedení a špičkové kondenzátory + obchvat termistoru relátkem + nízká cena |
Zápory | − nepadne do všech skříní − nízká účinnost pod 100 W |
Pohlídejte si… | /?\ krmení zdroje chladným vzduchem |