Špičkový 500W zdroj pod tisíc korun? Ano, jde to - Delta Electronics DPS-500QB
Kapitoly článků
Kryt zdroje má sice dle mé šuplery pouze 0,9 mm, avšak je poměrně houževnatý. Rozdíl je možná v tom, že je lakován pouze základním šedým lakem, na rozdíl od většiny jiných zdrojů, které mají navíc vrstvu (většinou černého texturovaného) laku. Zde je tedy minimálně 0,8 mm oceli. Mřížka ventilátoru se zdá být podivně nepravidelná, je otázka, zda to tak jen vyšlo, nebo je to schválně, ve snaze potlačit turbulence. Byť se to ze strohého vzhledu nezdá, Delta je mnohdy průkopníkem nových technologií, např. divize ventilátorů vyráběla kapalinová kluzná ložiska dávno před tím, než to začali ostatní výrobci propagovat, tudíž tvar mřížky může být skutečně úmyslný.
V tomto zdroji je samozřejmě použit vlastní ventilátor Delta, AUB0912VH. Jedná se o 92mm ventilátor o maximálním průtoku 67,8 kubické stopy za minutu při 3800 otáčkách za minutu a hluku 45 dBA (48 maximálně). Delta jako vždy neponechává nic náhodě. :-) Větrák tlačí vzduch skrz zdroj, neodsává. V podstatě se jedná o tunelovou koncepci jaké využívají např. rackmount servery a která je velmi efektivní. Ve zdroji je poměrně dost místa, chladiče a součástky jsou rozmístěny tak, že budou dobře ochlazovány aniž by kladly toku vzduchu velký odpor.
Vstupní filtrace
Vstupní filtrace je výrazně naddimenzovaná: začíná jedním fóliovým X kondenzátorem a dvěma keramickými Y kondenzátory na vstupní vidlici (která se dá hezky odšroubovat). Vodiče vedou skrz feritové jádro do malé desky, na níž se nachází další 4 Y kondenzátory, další 3 X kondenzátory, varistor pro potlačení napěťových špiček, termistor pro potlačení proudových špiček a relé pro obchvat termistoru. Nechybí ani dvě tlumivky se společným jádrem.
X kondenzátory (mezi fází a nulovacím vodičem) a Y (mezi fází a zemí/nulovacím vodičem a zemí, dále také mezi primární a sekundární stranou) slouží pro filtraci vysokofrekvenčního zvlnění ze sítě (obvykle ze zařízení, které filtraci v rámci úspor nemají, ale i z jiných zařízení, u kterých je filtrace jaksi těžko proveditelná) a zabraňuje naopak jejímu vyzařovaní do sítě tímto zdrojem. Totéž v podstatě obstarávají cívky. Současně tyto součástky (částečně) mohou pomoci k zachycení menších napěťových špiček v síti. Dnes se často osazují Y kondenzátory také mezi uzemněnou kostru a zem zdroje (tj. zem za usměrňovačem) pro snížení rušení zdroje sebou samým (a jeho přenos na sekundární stranu).
Primární strana
Primární strana začíná již na této malé desce usměrňovacím můstkem D15XB60, který zvládne dlouhodobě proud 15 A (špičkově 200 A) při teplotě 100 °C a napětí 600 V. Úbytek napětí přitom činí maximálně 1,1 V na diodu (při 7,5 A pulzně a 25 °C). Můstek má na sobě sice menší chladič, nicméně se silným a krátkým žebrováním umístěným přímo do proudu vzduchu. Navíc v okolí nejsou žádné součástky, kterým by přímo vadila vyšší teplota.
Do hlavní desky tak přes konektor proudí rovnou usměrněné napětí (cca 325 V), zde je pak korekcí účiníku typu boost zvýšeno na přibližně 400 V. PFC sestává ze dvou tranzistorů Infineon IPW60R199CP (16 A při 25 °C a 650 V, odpor v sepnuttém stavu (RDS(On)) 0,199 Ω při 9,9 A a 25 °C, při 150 °C již 0,49 Ω) v pouzdře TO-247.-3 a diody ST Micro STTH806DI (8/30 A při 600 V a 140 °C, úbytek 1,85 V při 8 A a 25 °C) v pouzdře TO-220AC. Tlumivka používá dvě toroidními jádra, vinutí mohlo být z trošku silnějšího drátu, ale neměl by to být problém. Filtrační kondenzátory to ale více než nahrazují, jsou zde dva Rubycony MXG 270 uF/450 V se životností 3000 hodin při 105 °C. Použitý kontrolér je On Semiconductor NCP1653A, pracující na frekvenci 67 kHz.