Deset nejstahovanějších open-source programů všech dob
- eMule – 520 970 337 stažení. Podle všeho asi opravdu nejpopulárnější P2P program ulovil s přehledem první místo. Co dodat.
- Vuze (dříve Azureus) – 489 705 154 stažení. Velice populární bittorrent klient napsaný v Javě asi netřeba představovat, myslíme, že vedle µTorrentu bude tím nejpoužívanějším (škoda že µTorrent není na SourceForge, rádi bychom viděli jeho pozici).
- Ares Galaxy – 217 874 303 stažení. I třetí místo zabírá program pro P2P, to už snad komentář ani nepotřebuje :-).
- 7-Zip – 86 568 760 stažení. Až na čtvrtém místě sídlí aplikace, ze které se neježí Hollywoodu chlupy na …. 7-zip patří mezi velmi populární kompresní nástroje, je s námi již 10 let. Všimněte si však již značeného odstupu od první trojice, resp. dvojice.
- FileZilla – 78 252 037 stažení. Multiplatformní FTP klient uzavírá první pětku.
- GIMP for Windows (with GTK+) – 69 140 671 stažení. Otevřený editor obrázků jsem upřímně čekal o něco výše, ale omlouvá jej, že jde pouze o Windows verzi. Celkově budou jeho počty stažení, realizované převážně skrze repozitáře linuxových distribucí, několikanásobně vyšší. Snad už brzy dojde na podporu větších než 8bit barevných hloubek.
- Audacity – 67 176 645 stažení. Na kvality legendárního Cool Editu Pro (nyní Adobe Audition) sice nemá, ale přesto jde o výborný nástroj pro zvukové soubory, jehož služeb třeba já využívám již dlouhá léta. Za GIMPem zůstal je ve velmi těsném závěsu.
-
PortableApps – 63 566 590 stažení. Vynikající balík pro ty, kteří si sebou chtějí na flashce nosit veškeré používané aplikace od webového prohlížeče a mailového klienta, přes komunikátory až třeba po OpenOffice, sítové nástroje, multimediální přehrávače, vybrané a mnohé další.
- DC++ – 57 183 915 stažení: Kdo zažil zlatou éru "dísíčka" v době před zhruba 5 lety, zejména pokud to bylo na symetrickém 100Mbit/100Mbit spojení akademické sítě, ten nechť zatlačí slzu při vzpomínkách. DC++ bylo obrovským fenoménem, který je spíše na ústupu, ale i tak si drží velmi vysokou pozici. A kdybychom k originálnímu klientu přičetli ještě třeba CZDC++ a StrongDC++, to by byla nepochybně zcela jiná čísla, katapultující DC++ na čelní pozice.
- Smart package of Microsoft core fonts – 55 374 584 stažení. Zajímavé překvapení na této pozici skrývá balíček Microsoftích fontů připravených do podoby použitelné v linuxových systémech. Přiznejme si, že fonty od Microsoftu jsou kvalitní a dobře se na ně kouká - a to bude ten důvod, proč jsou v žebříčku.
Jak vidno, ať se mediální mašinérie snaží sebevíc, lidi stále nejvíce zajímá sdílení dat. Používají k tomu všechny myslitelné nástroje a první trojice jasně ukazuje, že proti lidské přirozenosti sdílet společně vše co se nám líbí, nelze s úspěchem bojovat.
Je pouze škoda, že tento žebříček má malou vypovídací hodnotu. Mě osobně napadají i další programy, které by na něm byly na čelních pozicích, ale nejsou prostě proto, že jejich stahování je řešeno jinak (repozitáře, vlastní web atd.), takže se ve statistikách SourceForge nemohou objevit. Co třeba takový Linuxový kernel, nebo distribuce Ubuntu? Ty kdyby byly na SourceForge, porazí všechny dnes zmíněné programy o několik řádů, možná by se totéž dalo říci i pro program jako Raw Therapee. Ale jsou i další programy, třeba zmíěný µTorrent. Jistě vás napadnou i jiné - pochlubte se se svými tipy v diskusi.