Devuan: fork Debianu se představuje
Sami tvůrci vítají nové návštěvníky webu jako milovníky svobody volby init systému. Trochu vyostřeně by se totiž dalo říci, že vývoj kolem Debianu je do jisté míry krizí. Projekt opustili někteří významní vývojáři, jelikož ani poslední hlasování o systemd, jehož výsledkem bylo, že vlastně není o čem hlasovat a co měnit, jim na frustraci neubralo.
A tak nastupuje obvyklý open-sourcový mechanismus: pokud se ti nelíbí, kam tvůj projekt směřuje, forkni ho. Někteří vývojáři tedy zakládají Devuan, distribuci, která bude de facto kopírovat vývoj Debianu, ale bude udržovat možnost svobodné volby init systému, která je s ohledem na omezenost systemd pouze pro Linux, klíčová pro verze Debianu jako kFreeBSD. Bez ohledu na to, že vznikají BSD náhrady za systemd, kupříkladu ta vyvíjená pod křídly OpenBSD.
V žádném případě nelze tvrdit, že fork znamená automaticky cestu k horšímu. Vždyť i Ubuntu začínalo v prvotních verzích jako faktický fork Debianu, stejně tak LibreOffice je forkem OpenOffice a sluší se připomenout i post-heartbleedový projekt LibreSSL.
Autoři Devuanu vyjadřují obavu nad vývojem Debianu, který by mohl být více svazován s desktopem GNOME. Propojovací článek pochopitelně leží ve firmě Red Hat, která zastřešuje a platí značnou část open-source vývoje, ať již linuxového jádra, nebo dalších projektů. A tak pro ni pracuje velká řada vývojářů z GNOME, stejně jako Lennart Poettering, autor systemd. Nicméně Red Hat opravdu není ten špatný, ostatně není nic snadnějšího než Debian ze (zdůrazňuji: hypotetického) směrování „k jediné správné cestě“ osvobodit třeba právě forknutím.
Prvotním cílem Devuanu je minimalistická modifikace Debianu, vedoucí od homogenizace a směrem od systemd. Připraven by měl být v době vydání Debianu Jessie, Projekt je ale v absolutním počátku, takže dejme tvůrcům čas, aby vše připravili a zprovoznili.