Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

systemd

Pro ty, kterým se nelíbilo rozhodnutí nasadit v Debian GNU/Linuxu „vnitřní operační systém“ zvaný systemd, je tu fork zvaný Devuan. Ten se objevil v RC verzi, která už je plně použitelná.
Jsou lidé, kteří systemd nemají rádi. Jsou lidé, kteří systemd rádi mají. Pak je tu většina, které je systemd úplně lhostejné. Nedávno odhalená chyba by ale měla zajímat všechny.
Zhruba rok a půl poté, kdy rozkol pocházející z volby nového init systému vedl k odchodu části tvůrců Debianu, přichází první beta verze jejich projektu Devuan. A dokazuje, že linuxová distribuce...
Ano, příkaz „rm -rf /“ žádný běžný uživatel nepoužívá. Ale kdyby ve vás náhodou přesto hlodala touha jej zkusit, tak prosím ne pokud máte počítač s UEFI.
Jak používání systemd prostupuje linuxovými distribucemi, ubývá těch, které bez něj lze plnohodnotně provozovat. Jednou z nich je VectorLinux, postavený nad Slackware, avšak s Xfce.
blog
Možná jste to už zažili. Máte svůj operační systém natolik zabydlen, že vás nic nenutí uvažovat o změně. K takovému stavu můžete dospět i s tak roztříštěným systémem, jakým GNU/Linux je.
Po dobu mé nepřítomnosti se nic zvláštního nestalo, tedy pokud za to nepovažujeme nejnovější Ubuntu 15.04 s celou řadou novinek.
 
Události kolem volby init systému a konkrétně systemd pro Debian vyústily v rezignaci několika lidí a nezávisle na tom také v založení forku jménem Devuan.
Blíže nespecifikovaná skupina administrátorů a programátorů je pevně rozhodnuta vytvořit fork distribuce Debian, pokud tato v nadcházejícím hlasování skutečně přehodí výhybku směrem k systemd.
blog
Autor Pulse Audio či systemd je terčem ostré kritiky prakticky od počátků. Nyní si ale postěžoval světu takovým způsobem, že to nutí k zamyšlení.
Vládu nad Linuxem pomalu přebírá systemd a zdá se, že s tím nikdo vlastně nechce nic moc dělat. Jenže systemd je pouze pro Linux a systémy typu BSD tak mají smůlu. OpenBSD již pracuje na...
Mark Shuttleworth udělal krok, který se dal očekávat. Grafický server Mir se stane výchozím až v Ubuntu 16.04 LTS, podobně jako začlenění spouštěcího systému systemd.
Mark_Shuttleworth
Rozhodnutí Debian GNU/Linuxu o tom, že z initu přejde na systemd, zacloumalo též s politikou Canonicalu v této oblasti. Ubuntu skončí s vlastním systémem upstart!