DFI má Qseven modul s Atomem E6xx
Qseven modul DFI QB700-B nese Atom řady E6xx (tedy E620, E640 či E660, jak již víte, bez písmenka „T“ jde o klasické Atomy nikoli určené pro „průmyslové“ nasazení s extrémními provozními podmínkami), dále Intel Platform Controller Hub EG20T a pár dalších součástí. Nabízí též PCIe gigabitovou síťovku, dva SATA porty, šest USB 2.0 portů i výstupy pro digitální panely, vás ale asi bude zajímat, co to je ten „Qseven Form Factor“, kam tento modul patří.
![Qseven modul DFI QB700-B Qseven modul DFI QB700-B](/data/images/63509.jpg)
Jak již bylo řečeno, za Qseven formátem stojí Qseven Consortium (momentálně se bavíme o specifikaci rev. 1.11, i když od 10. září už je revize 1.20), které Qseven modul navrhlo s ohledem na jednoduchost a univerzálnost použití. Kontakty, které jsou na spodku Qseven modulu, vám možná budou povědomé – ano, využívá se téhož „fyzického rozhraní“, jaké mají v notebookách výměnné grafické karty. Jde skutečně o MXM slot, pochopitelně to ale nemůžete strčit do notebooku místo grafiky, pinově je to zcela o něčem jiném. Qseven přes MXM konektor počítá s protlačením PCI Express/Express Card, SATA, SDIO, DisplayPort/TMDS/SDVO/LVDS, USB 2.0, HD Audio, LPC, gigabitový ethernet a další nezbytnosti, jako je napájení a další řídící signály.
Jedna z desek, kam se takový Qseven modul strká, může vypadat třeba takto:
Toto je konkrétně cosi jako testovací deska (Conga-QEVAL), která výše zmíněná rozhraní převádí na standardní konektory a sloty. Najdete zde tedy řadu PCI Express slotů, SD slot (pro SDIO, což je vlastně totéž jako SD, ale s možností provozu speciálních kartiček ve „fyzickém formátu“ SD karty, jako jsou třeba WiFi, 3G moduly a další), zvukové konektory a další. Spíše než „motherboard“ (mateřská deska) by se taková deska dala nazvat „grandmotherboard“ (babiččí deska), do které strčíte „Qseven Form Factor PC“ jako celek (tedy onen malý „motherboard“) i s čipsetem a dalšími součástmi.