DFI má Qseven modul s Atomem E6xx
Qseven modul DFI QB700-B nese Atom řady E6xx (tedy E620, E640 či E660, jak již víte, bez písmenka „T“ jde o klasické Atomy nikoli určené pro „průmyslové“ nasazení s extrémními provozními podmínkami), dále Intel Platform Controller Hub EG20T a pár dalších součástí. Nabízí též PCIe gigabitovou síťovku, dva SATA porty, šest USB 2.0 portů i výstupy pro digitální panely, vás ale asi bude zajímat, co to je ten „Qseven Form Factor“, kam tento modul patří.
Jak již bylo řečeno, za Qseven formátem stojí Qseven Consortium (momentálně se bavíme o specifikaci rev. 1.11, i když od 10. září už je revize 1.20), které Qseven modul navrhlo s ohledem na jednoduchost a univerzálnost použití. Kontakty, které jsou na spodku Qseven modulu, vám možná budou povědomé – ano, využívá se téhož „fyzického rozhraní“, jaké mají v notebookách výměnné grafické karty. Jde skutečně o MXM slot, pochopitelně to ale nemůžete strčit do notebooku místo grafiky, pinově je to zcela o něčem jiném. Qseven přes MXM konektor počítá s protlačením PCI Express/Express Card, SATA, SDIO, DisplayPort/TMDS/SDVO/LVDS, USB 2.0, HD Audio, LPC, gigabitový ethernet a další nezbytnosti, jako je napájení a další řídící signály.
Jedna z desek, kam se takový Qseven modul strká, může vypadat třeba takto:
Toto je konkrétně cosi jako testovací deska (Conga-QEVAL), která výše zmíněná rozhraní převádí na standardní konektory a sloty. Najdete zde tedy řadu PCI Express slotů, SD slot (pro SDIO, což je vlastně totéž jako SD, ale s možností provozu speciálních kartiček ve „fyzickém formátu“ SD karty, jako jsou třeba WiFi, 3G moduly a další), zvukové konektory a další. Spíše než „motherboard“ (mateřská deska) by se taková deska dala nazvat „grandmotherboard“ (babiččí deska), do které strčíte „Qseven Form Factor PC“ jako celek (tedy onen malý „motherboard“) i s čipsetem a dalšími součástmi.