Aktualizace: DLSS 3 pro Forza Horizon: cukání obrazu a artefakty
Už při vydání DLSS 3 se zdálo, že Nvidia vydání nové verze poněkud uchvátala. V záznamu hry a scéně, kterou si Nvidia sama k prezentaci technologie zvolila, byly viditelné artefakty, neboť si generování snímků nezvládalo poradit se složitějším pohybem a například pohyb nohou působil rozpad obrazu:
DLSS 3, zdroj: ixbt.com
V různých hrách se projevily problémy UI, uživatelského rozhraní, kdy si DLSS 3 nezvládá poradit s pohyblivými nebo naopak (oproti ostatnímu obrazu) statickými prvky, které se pak rozpadají, problikávají a ruší. Někdy se však obraz rozpadá i u lineárního pohybu:
Rozpad obrazu v F1 2022 podle Hardware Unboxed
V dalších hrách byla situace mírně lepší nebo mírně horší, ale situace, jaká nastala Forza Horizon, evokuje otázky, zda Nvidia u DLSS 3 vůbec nějak řeší kontrolu kvality, nebo jí záleží jen na maximálním počtu titulů uvedených v seznamu podporovaných her. Zapnutí DLSS 3 v této hře totiž přináší jen poměrně nízký (31%) nárůst FPS, tedy docela hluboko pod příslibem až dvojnásobných FPS ve hrách limitovaných procesorovým výkonem (mezi něž Forza Horizon patří).
To by nebyl největší problém. Samotné zapnutí DLSS 3 namísto toho, aby zvýšilo plynulost obrazu, ji naopak sníží a to natolik výrazně, že je efekt cukajícího se obrazu patrný i na 60FPS YouTube videu. Plynulost je dokonce o tolik zhoršená, že ji lze pozorovat i při přepnutí na 30 FPS (480p). Kromě plynulosti přicházejí také stížnosti na četné obrazové artefakty v podobě ghostingu (duchy).
Jinými slovy přínos DLSS 3 ve Forza Horizon není malý nebo žádný, ale je záporný. Je tedy s podivem, že k vydání něčeho podobného vůbec došlo.
Aktualizace 3. 4.: Autor testu dodatečně zjistil, že plynulost hry je ovlivněna vyhlazováním MFAA (Multi-Frame Sampled Anti-Aliasing). Při zapnutém MFAA došlo ke zhoršení plynulosti, po vypnutí MFAA se plynulost vrátila do normálu. Použití MFAA ve Forza Horizon 5 proto nelze doporučit, dokud nebude bug v ovladačích opraven.