Dodávané aplikace, TruDirect
Kapitoly článků
Na instalačním CD se nachází aplikace TruDirect, balík Nero 7 Essentials a tradiční LiveUpdate pro firmware. Nero samo o sobě je nezajímavé, známe ho všichni jako své boty a na CDRku o něm píšeme každou chvíli. Pojďme se tedy rovnou podívat na TruDirect.
Tento program je momentálně ve verzi 1.0, v našem případě přesněji 1.0.0.20. Novější na webu Samsungu nikde není, takže se buď jedná o první distribuovanou verzi a updaty budou k dispozici později, nebo se musí majitel spolehnout na to, co dostane s mechanikou, nevíme.
Na prvním obrázku vidíte program s Mac skinem. To jen tak na ukázku, ve zbytku článku již budeme používat Vista skin. Jen škoda, že výrobce nepoužívá u programu nastavení Windows, přeci jen si dovolíme tvrdit, že uživatel sám ví nejlépe, jaký vzhled GUI mu vyhovuje a nutit mu jeden ze dvou „eye-candy“ v případě, kdy třeba preferuje jen pár základních barev, je trochu nevhodné.
První, čím vás po spuštění (v českých Windows Vista) uvítá, je hláška, že váš jazyk není podporován a použije se tedy angličtina. To by samo osobě nevadilo, kdyby s tím aplikace neprudila při každém spuštění. Možnost to vypnout v nastavení není. Zdali je v plánu počeštění TruDirect, na to jsme se zeptali českého zastoupení firmy Samsung. Jakmile dorazí odpověď, dozvíte se ji zde.
Poté na vás vyskočí okno s výběrem zařízení, ze kterého se bude video grabovat. Nabízí se obligátní možnost z miniDV kamery…
… nebo třeba TV karty, webové kamerky, záleží na vás, jaká máte v systému taková zařízení přítomna, TruDirect k nim přistupuje skrze Windows, takže vše, co Windows umí obsloužit, může být zdrojem video signálu pro TruDirect.
Jak už tomu bývá, na výběr je mezi dvěma způsoby práce s programem, expresní je přesně to, co zvládne obsloužit i blonďatá sekretářka plnící v alkoholovém opojení svoji „firemní povinost“ na šéfově mahagonovém pracovním stole s myší ve stupňovitě se třesoucí ruce. Při použití expresního režimu se vše omezí prakticky pouze na klikání na dvě tlačítka (záznam lze pozastavit a posléze v něm opět pokračovat), uživatel se vůbec nemusí zaobírat nějakým složitým přemýšlením. Na druhou stranu je ale ochuzen o specialitky, které nabízí…
… manuální režim práce. V něm totiž narozdíl od expresního nejste omezeni pouze na záznam videa z předvybraného zdroje (DV kamera, TV tuner či jiné zařízení), ale můžete využít možnosti konvertovat a uložit na DVD Video disk i video soubory či fotografie. Kromě toho můžete rozdělovat záznam na jednotlivé části (video z dovolené, video z Vánoc apod.), zatímco v expresním režimu se vše slije do jednoho dlouhého videa.
Asi nejdůležitější okno programu. Lze v něm nastavit, zdali je zdroj signálu 4:3, nebo 16:9, zvolit kvalitu videa, tedy datový tok a nakonec vybrat PAL/NTSC. Dále lze měnit nastavení doby trvání zobrazení jednotlivých fotografií a vložit značky pro rychlý skok při přehrávání (pět minut je základní nastavení).
Kvalitu videa lze nastavit ve třech stupních. Pro jedno a dvouvrstvé DVD to pak dává k dispozici tolik minut záznamu:
|
Při manuálním režimu záznamu, když ho po určité době zastavíme, můžeme volit, zdali budeme pokračovat další stopou (červené tlačítko), nebo uzavřeme celý disk (modré tlačítko).
Každá stopa má svůj název, pod ním je posléze prezentována v menu DVD Video disku. Standardně program předvyplní časový údaj o pořízení záznamu na disk.
Po nahrání veškerého obsahu na disk je potřeba provést zmiňovanou finalizaci, TruDirect dokončí DVD Video struktury a disk uzavře.
Samotný proces vypalování vypadá tak, že souběžně bliká pravá zelená LED indikující zápis na DVD disk a levé tlačitko TruDirect (bliká modře) indikující přísun video dat a (patrně) logické operace v souvislosti se zavíráním disku či stopy.