Využití CPU
Kapitoly článků
Protože vše spoléhá na software, samozřejmě jsme byli zvědavi, jak si povede náš redakční stroj s dvoujádrovým Athlonem X2 BE-2400. Oba ukázkové grafy pocházejí z Process Exploreru, jedná se vždy o grafy vytížení CPU pro daný běžící proces aplikace TruDirect, tedy vytížení generované samotným programem a ničím jiným.
První graf ukazuje využití procesoru při záznamu videa z miniDV kamery. Zde je důležité, aby byl systém dostatečně výkonný pro plynulý převod v reálném čase, neboť v kameře běží video z pásky a asi by bylo poněkud divné, kdyby procesor tato data nestíhal zpracovávat a předávat mechanice. Jako rozumné minimum se nám tedy jeví zhruba 2,0GHz dvoujádrový procesor AMD, tedy přibližně Athlon 64 X2 4000+. Ekvivalentní procesor od Intelu bude ležet frekvenčně o něco níže.
Samotný kompresní engine je velmi flexibilní, ve chvíli, kdy v testovacím videu přišlo na statickou scénu, vytížení procesoru kleslo takřka k nule, jakmile nastoupila velmi náročná pasáž, procesor se měl co ohánět.
Ještě ale musíme zmínit, že za této situace šlo s počítačem normálně pracovat, odezva byla místy sice trochu pomalejší s ohledem na využití obou jader aplikací, ale nic co by vadilo v bežném používání (samozřejmě Crysis by při tom hrál jen blázen :-).
Druhý graf ukazuje využití procesoru při přípravě zdrojových xvid souborů pro pálení na DVD Video disk. Zde si naopak může aplikace dovolit vzít libovolné množství výkonu procesoru, nebo si vystačit s velmi pomalým CPU, není vázáno na vlastnosti „realtime“ zdrojů signálu. Celý kompresní proces přitom běží s minimální prioritou, ke 100 % využití CPU se blíží pouze ve chvíli, když se v operačním systému nic jiného neděje (což jak mimochodem na grafu můžete vidět není ve Windows Vista nikdy). Propady jsou způsobeny různými činnostmi typu puštění jiného filmu, reloadu stránky ve Firefoxu atd.