Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Import video souborů a fotografií, titulky

Samsung SH-S204S
V dnešní recenzi se podíváme na další ze zařízení primárně určených k vypalování 8/12cm kotoučků. Tentokrát ale nečekejte záplavu měření kvality pálení, vnitřnosti mechaniky Samsung SH-S204S jsme již před časem recenzovali a dnes se podíváme na zajímavější aspekty tohoto zařízení. Mechanika totiž kromě jiného umí i „on-the-fly“ vypalovat DVD Video disky z prakticky libovolných zdrojů zahrnujících TV tunery, video soubory, fotografie či miniDV kamery. Ze všech těchto zdrojů vám Samsung SH-S204S s přídomkem „TruDirect“ vypálí DVD Video disk…

Samsung SH-S204S: import xvid+mp3/avi souborů

Import video souborů v manuálním režimu využívá opět standardní windowsové postupy. Importovat tedy lze nejen nějaká bežná AVI videa obsahující MPEG4 video stopu a MP3 audio stopu, ale cokoli, pro co máte splittery a kodeky v systému. Tedy třeba i Matrošku s x264 videem a ogg/aac audiem!

Zde si tedy dovolím zařízení pochválit, neboť já osobně právě v kombinaci x264+ogg/mkv ukládám vše, co grabuji a když pak po mě někdo něco chce v takové podobě, aby to mohl přehrát ve stolním DVD přehrávači, čeká mě buď takřka neralizovatelný otravně pracný proces konverze, nebo vyřknutí ortelu „máš smůlu“. Samsung TruDirect by pro mne v takových situacích byl doslova spásnou záchranou, byť samozřejmě ve výsledku daná osoba dostane video nižší kvality (rekomprese z x264 do MPEG2 v jednom průchodu je peklo), jedná se o rychlé a elegantní řešení ve slušné obrazové kvalitě. Tady u mne Samsung získává velké plus. Ale zpět.

Samsung SH-S204S: varování

Po kliknutí na Otevřít se vám dostane upozornění, že počítač může reagovat pomaleji, neb zpracování zdrojových video souborů mu dá pěkně zabrat. Vypadá to asi takhle:

Samsung SH-S204S: zpracování video souborů

Vše se děje na pozadí, program si nejprve připraví první video, poté jej vypálí, přičemž mezitím si začne připravovat další video a během jeho pálení opět další, až nakonec dokončí celý disk. Vůbec se TruDirect chová při pálení jakoby mu bylo jedno, zdali má data nebo ne, kdykoli si zastaví, za chvíli zas pokračuje a nic ho nerozhází, vše ve výborné kvalitě záznamu (zkoušeli jsme DVD Verbatim, to jen tak mezi řečí). Je krásné žít v době, kdy už se člověk nemusí 45 minut modlit, aby nepodtekl buffer, což by bylo následováno zlikvidováním 650MB CD-R v ceně 120Kč. Ach ta nostalgie po minulém tisíciletí ;-).

Samsung SH-S204S: zdrojový Xvid 544x408 Samsung SH-S204S: výsledné MPEG2 video (crop na 720x576)

Druhá ukázka není ani tak ukázkou kvality jako spíš něčeho jiného. Nicméně i „ne-moc-kvalitní“ Xvid zdroj o rozlišení 544×408 ukazuje, co encoder TruDirect s videem dělá. Jde o celkem standardní chování jednoprůchodové MPEG2 komprese o nízkém datovém toku. Výsledné video bylo ukládáno v LP režimu, kdy dostanete na jednovrstvé DVD tři průměrné 40 až 50minutové episody libovolného seriálu. Aby se vyhnul kompresním artefaktům, provádí encoder rozostření kritických částí scény, což je krásně vidět.

Další aspekt, který ale není chybou TruDirect, nýbrž důsledkem toho, že videa jsou načítána systémovou cestou, je fakt, že si musíte dát pozor na nastavení kodeků a filtrů. Ten zelený text co ve videu vidíte, je OSD filtr z ffdshow dekodéru, což tam typicky člověk nechce. Ale na druhou stranu lze stejným způsobem ošálit nemožnost přidat v aplikaci titulky k videím. Stačí ve ffdshow nebo třeba VobSub filtru mít titulky zapnuty, přítomny na disku u videa a ony se automaticky vloží do obrazu.

Jistě jste si také všimli, že TruDirect ubere na kontrastu a sytosti barev, což je rozhodně na škodu, ale i toto lze při troše snahy vyřešit „hackingem“ v rámci ffdshow.

Bystřejší mezi vám si jistě všimli nesrovnalosti mezi oběma screenshoty. Encoder vezme zdrojové video, patrně poté provede resize na „FullPAL“, ale problém je v tom, že na DVD Video nejsou filmy uloženy ve 4:3, tedy 768×576, ale v poměru pixelů 1,0667:1,0000, tedy v 720×576 a program to vyřeší ořezem 48 pixelů po stranách. Jenže přehrávání na TV zkrátka poté probíhá ve 4:3, takže technicky dojde k roztažení na 768 pixelů a tím změně poměru stran, byť velmi nepatrné a takřka nevysledovatelné pokud nemáte možnost porovnat původní video s výsledkem.

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Samsung SH-S204S: unikátní externí palírna s MPEG2 kompresí

Čtvrtek, 9 Říjen 2008 - 16:59 | Martin Bartoň | Finder: Že by SE byla externí?
Čtvrtek, 9 Říjen 2008 - 11:14 | Anonym | Dobrý den, od Vaší recenze mechaniky uplynulo...
Čtvrtek, 15 Květen 2008 - 08:28 | Dušan Veselý | Vela penazi, malo muziky. VSO soft http://www.vso...
Čtvrtek, 15 Květen 2008 - 08:22 | Jedi Turtles | Kritizovat umí každý, ale něco vytvořit, to je...
Čtvrtek, 15 Květen 2008 - 07:59 | Anonym | Aby som len nekritizoval. Recenzia je na úrovni a...
Čtvrtek, 15 Květen 2008 - 07:42 | Anonym | Nadpis mal znieť: "CDR-blesk odhalil...
Středa, 14 Květen 2008 - 20:56 | Anders | slovo "unikátní" bych ve...
Středa, 14 Květen 2008 - 18:49 | sumix | joey: ja posledni dobou pozoruju, ze nadpisy...
Středa, 14 Květen 2008 - 18:04 | Joey Tribbiani | Sorry ale "unikátní externí palírna s...
Středa, 14 Květen 2008 - 17:11 | Anonym | "Aby se vyhnul kompresním artefaktům,...

Zobrazit diskusi