Dokončení procesu
Kapitoly článků
A jdeme pomalu do finále. Až doposud putoval celou linkou nepovšimnut dummy disk a vedle něj layer 0 disk, na který bylo naneseno barvivo. Nyní se spojí do jednoho kusu, který už tvoří DVD-R médium. To se děje tak, že se oba disky prohnou a do vzniklé mezery mezi nimi je vstříknuto lepidlo. Poté se disky nechají „splácnout“, čímž se docílí toho, že se lepidlo roztáhne zhruba na třetinu plochy. Dobře je to vidět na následujícím obrázku, kde na pravém spodním médiu je vidět zřetelná kružnice, což je okraj lepidla.
Vlevo nahoře už na médiu okraj vidět není a je to proto, že tam je médium roztočeno a znovu odstředivou silou (pardon, setrvačností) se tentokráte lepidlo rozprostře na celou plochu. Podobně jako u nanášení barviva, ani zde to není tak jednoduché, jak to možná vypadá. Jednak i tady je samotné točení disku velmi pečlivě řízeno, ale navíc se ještě předem musí chvíli počkat, aby se lepidlo správně rozteklo a zhomogenizovalo. Nesmí v něm totiž být žádné bublinky.
Tady se ještě trochu pozastavím. Pokud dostanete do rukou zapisovací DVD médium od Eximpa, pak asi zaznamenáte, že okraj média není hladký. Přečnívají tam totiž zbytky lepidla. To je ovšem správně, protože kdyby tomu tak nebylo, pak by média šla celkem jednoduše rozdělit na dva disky. Na trhu se sice sem tam občas dají najít média, která lepidlo nemají až přes okraj, ale ta potom mají problémy při prohnutí, že jsou náchylná na odtržení dvou polykarbonátových disků, ze kterých jsou složena.
Na předešlém obrázku je vlastně už poslední krok, který se při výrobě DVD-R média provádí: tvrzení média pod UV lampou. Toto tvrzení způsobí, že lepidlo nanesené v předchozím kroku zaschne. Po něm už následuje pouze výstupní kontrola. Scanner (na obrázku ta modrá krabice napravo) kontroluje především křivost a všechny druhy optických defektů. Pokud médium projde testem, je uloženo na jeden ze tří trnů, které jsou na následujícím obrázku vlevo dole.
A to je vše, co se týká postupu výroby DVD-R média. Ještě by se asi slušelo ukázat celou výrobní linku v plné své kráse. Povšimněte si ovládacího panelu k lince, který je dokonce ztrojen, aby v případě nějakých problémů bylo možné zasáhnout co nejrychleji.
A nyní vám nabízím ono slibované video. Abych řekl pravdu, tak jsme s jeho natočením předem vůbec nepočítali a tento nápad vznikl až na místě. Jelikož jsem s sebou měl tikiťák Olympus C3030, který ač již poměrně stár, pořizovat videa zvládá, pustil jsem se do toho. Výsledek samozřejmě není tak perfektní, jako kdybychom natáčeli na regulérní videokameru, ale myslím, že vzhledem k podmínkám vzniku, se výsledek více než povedl.
Rád bych vás upozornil na dvě drobnosti. První je u nanášení barviva. Po jeho nanesení má na DVD-R velmi výraznou barvu, ale po chvilce od středu zesvětlá. To je už dříve zmiňované prvotní uschnutí barviva. Druhou věc, na kterou upozorním, je roztažení lepidla na celou plochu, kdy je možné pozorovat, jak se postupně zvětšuje plocha na které je lepidlo rozprostřeno tím, že se posunuje téměř neviditelná kružnice ke kraji média.
Video vám nabízíme ve formátu DivX, komprimováno bylo verzí 5.1. Máte-li problémy se stahování souborů s příponou avi (například díky nějakému firewallu), můžete si tento soubor stáhnout zkomprimovaný v ZIPu. Pokud by byl zájem i o jiný formát, případně velikost, dejte nám to vědět v diskuzi k tomuto článku.