Dozvuky CES: Vystavené notebooky s Meteor Lake se přehřívaly (110 °C) a zamrzaly
Přestože CES bývá zaměřený na notebooky a ani letos to rámcově nebylo jiné, v některých ohledech to nejspíš nevyšlo úplně podle představ výrobců. Zatímco po stránce procesorů se u AMD CES obešel bez nějaké kauzy, s grafikami to dopadlo všelijak. Očekávané mobilní produkty na bázi Navi 32 (řada Radeon RX 7800M) se neobjevily a nebyl vidět vlastně ani jeden notebook s jinými mobilními modely řady 7000 (ty se sice objevily, ale jen v segmentu mini-PC).
Podstatně větší průšvih a další ostudu na konto Meteor Lake si Intel utrhl na akci, kam pozval novináře, aby si otestovali notebooky vybavené těmito procesory. Každý dostal 16″ řešení od MSI s procesorem Core Ultra 165H a po dvě hodiny mohl na noteboocích pouštět libovolné testy. Teoreticky. Kombinace vymezeného času a rychlosti internetového připojení totiž znemožnila testování v jakékoli herní zátěži, protože samotné stažení kterékoli moderní hry, ve níž má smysl integrovanou grafiku testovat, by zabralo právě vymezené dvě hodiny.
Zajímavá byla volba procesoru, jímž byly sestavy omezené. Ačkoli Intel tvrdil, že sestavy s Core Ultra 165H budou dostupné od 14. prosince, reálně se k tomuto datu objevil pouze nižší Core Ultra 155H a modely s Core Ultra 165H nebyly na trhu ani v době CES (a nejsou dostupné ani nyní).
CPU-Z zobrazuje 28W TDP…
…zatímco reálně má procesor nastaveno 64 wattů a limit 115 wattů (KitGuru)
Třetí pozoruhodnou skutečností bylo, že ačkoli má procesor papírově 28W TDP (a to také hlásí v CPU-Z), při inspekci reálně nastavených hodnot v HWinfo zjistila redakce KitGuru, že hodnota PL1 (tedy TDP, jinými slovy spotřeba při zátěži na základním taktu, tedy zcela bez boostu) je nastavena na 64 wattů a PL2 limit (tedy spotřeba, kterou by procesor při dlouhodobé zátěži neměl přesahovat) je 115 wattů. Což redakce KitGuru považuje při tenké konstrukci (navzdory 16″ úhlopříčce) za příliš vysokou hodnotu.
KitGuru
Redakce KitGuru se ve svém odhadu nemýlila, protože po spuštění testu CineBench (a to pouze jednojádrového testu) vyletěla teplota procesoru (v klimatizované místnosti) na 110 °C a ač poté začala klesat, systém zamrzl. Nelze říct, že by to byl problém konkrétního kusu, sousedícímu redaktorovi z webu PC Gamer pro změnu systém padal do modré obrazovky. Redakce dále vypozorovala, že (v zátěži, kde systém nezkolabuje) začíná procesor throttlovat při dosažení zhruba 85 °C.
Po čase to tedy bylo opět spíše o pocitech než o benchmarcích.