EFF vyzývá Microsoft, aby jednal s uživateli Windows 10 čestněji
Dle EFF (stále) platí, že z Windows 10 v počítačích uživatelů proudí do Microsoftu stále spousty dat, a to i personalizovaných. Namátkou třeba lokalizační data, textové vstupy, hlasové vstupy, dotykové vstupy, navštívené webové stránky, telemetrie i údaje o tom, jaké programy a jak dlouho uživatel provozuje.
Ač lze pochopit, že u někerých věcí mají data směřující ven smysl, kdy některé věci (v Česku nepoužitelný hlasový asistent Cortana) by bez odesílání dat ani fungovat nemohly, nehraje dle EFF společnost Microsot se svým uživateli fér ani po upgradu na Windwos 10 (či jejich užívání po koupi). Některé z těchto věcí lze samozřejmě dodatečně vypnout, ale ani to nezaručuje, že si operační systém nebude povídat se servery Microsoftu.
Významnou roli v tom hrají právě telemetrická data. U těch se Microsoft dušuje, že jsou anonymizovaná, ale bez bližšího upřesnění. Také neuvádí, jak dlouho jsou tato data skladována. A právě telemetrii nelze - pokud nejste uživatel eneterprise licencí - zcela vypnout. Microsoft to vysvětluje i tím, že bez telemetrie by nemohl korektně fungovat systém aktualizací, a to ani v případě, kdy je odesílání telemetrických dat v systému nastaveno na minimální úroveň - v takovém případě, kdy je telemetrie deaktivována - systém totiž nedostává aktualizace.
EFF se zamýšlí nad tím, proč je tohle vůbec propojeno. Dle ní pro to není žádný dobrý důvod a uživatele takový přístup mnohdy dovede k tomu, že aktulaizace mají touto cestou raději zcela vypnuté. To je možná dobré z hlediska soukromí, ale nedobré z hlediska bezpečnosti.
Zpráva to shrnuje tak, že je ostudou Microsoftu, že nutí uživatele volit mezi soukromím a zabezpečením. Microsoft by se měl nad svým přístupem zamyslet a jednat s uživateli čestněji.