AMD, Nvidia a Intel porušují zákony Čtvrté říše. Nebo teprve začnou?
Kapitoly článků
Včera nám začalo září, měsíc v němž se rok vždy překlene v podzim. A tak tu máme obvyklý obrázek českých krajin: před sámoškami postávající žáky 2. stupně ZŠ tvrďácky upíjející ze svých Red Bullů, bezdomovce shánějící se po všem, co lze buď spálit, nebo odevzdat ve sběrných surovinách a Matičce stověžaté také pár set tisíc lidí zmateně bloudících po zastávkách Kyperské městské hromadné dopravy. Aby toho na nervový systém průměrného Čecha (či Jedie, protože nás je v této zemi více než jiných menšin) nebylo málo, po 100W a vyšších, 75 a 60W nám nyní vedení Čtvrté říše zakázalo definitivně i 40W výhřevná tělesa.
A nás v redakci nenapadlo nic blbějšího, než se zkusit hypoteticky zeptat: jak je možné, že 40W výhřevná tělesa montovaná do objímek typu E27 jsou zakázána, zatímco 100W či klidně i 250 až 300W výhřevná tělesa osazovaná do PCI Express slotů nikoli? Když je možné těleso pro „patici“ E27 nahradit jiným, provozně úspornějším (LED), jakto, že není podobné pravidlo vynucováno i u topných těles na bázi křemíku, která jsou osazována v paticicíh 1155, 2011, AM3 či PCIe×16 a dalších? Jak je možné, že Čtvrtá říše takto trestá pouze jeden segment trhu, zatímco v jiném dovoluje bezuzdné plýtvání drahocennou elektrickou energií, jehož přímým důsledkem v České republice je to, že regulační tyče v reaktorech JETE a (J)EDU musejí být vysunuty minimálně o 1 cm výše, než kdyby se místo výkonných topných IT těles používaly úspornější varianty (tedy jak do výkonu tepelného, tak toho, který se typicky měří jednotkou „fps“).
Přiznejme si totiž, že dnes stačí na plnohodnotné plynulé hraní v 1920×1080 grafická karta s TDP pod 100 W a pokud bychom hovořili o rozlišeních vyšších 2560×1440/1600, pak stačí karta do řekněme 120 - 130W spotřeby. Jak je tedy možné, že Čtvrtá říše zcela očividně toleruje na trhu grafické karty jako GeForce GTX 690 s její maximální spotřebou na hodnotě 300 W a stejně tak nezasahuje ani proti výrobcům základních desek nabízející overclocking, který sám o sobě umí u výkonných procesorů zvyšovat spotřebu o celé desítky wattů?
Půjdou-li AMD, Nvidia a Intel do vězení jako první, Gigabyte je jistě bude následovat na 2. pozici :-)…
Očekáváme, že Čtvrtá říše tento svůj omyl urychleně napraví a připraví legislativní předpis, který k co nejbližšímu datu zakáže následující:
- CPU s TDP nad 100 W
- grafické karty s TDP/spotřebou nad 150 W
- možnost overclockingu CPU/GPU v BIOSu/UEFI/aplikacích
- monitory s jiným než LED podsvícením (limit maximální spotřeby řekněme 75 W pro 2560px, do 50 W pro 1920px a pod 35 W pro nižší rozlišení)
AMD a Nvidia (resp. jejich partneři využívající jejich GPU) mají v tuto chvíli na trhu produkty, které dle našeho názoru poškozují životní prostředí vyšší spotřebou elektřiny úplně stejně jako klasické žárovky ve srovnání s úspornými. Velice záhy se k nim připojí i Intel se svými kartami Xeon Phi. V případě AMD a Intelu pak ještě na seznam musíme přidat nejvýkonnější modely CPU.