Exynos 2400 s RDNA 2 přinese 3,3-4× více stream-procesorů
Exynos 2200, který měl být Samsungu vstupenkou na výkonnostní trůn mobilních SoC, očekávání nenaplnil. Důvodem byl 4nm proces Samsungu, který vznikl pouhým přejmenováním jedné z verzí 5nm procesu a jehož provozní vlastnosti byly navíc spíše srovnatelné s 6nm výrobou TSMC (pokud vůbec), než s čímkoli 5nm či 4nm od TSMC. Krom toho, že potíže s výrobním procesem způsobily téměř roční odklad, který znamenal, že Exynos 2200 na trhu stál proti o generaci novějším a výkonnějším produktům konkurence, než proti jakým byl původně určen, byl jeho výkon navíc ještě nižší, než se původně plánovalo. Pro kompenzaci nevalných provozních vlastností 4nm procesu musel Samsung sáhnout ke snížení taktovacích frekvencí procesorových i grafických jader a podle některých zdrojů byl počet jader ještě snížen.
Zdá se, že Samsung na počátek příštího roku připravuje reparát v podobě Exynos 2400. Analytická společnost TrendForce předpokládá, že půjde o SoC vyráběný procesem 4nm LPP (tj. Low-Power Plus, zatímco Exynos 2200 vznikal na 4nm LPE, Low-Power Early). Dále hovoří o 10 grafických jádrech, čímž patrně myslí CU (tzn. 10 × 64 = 640 stream-procesorů oproti 3× 64 = 192 stream-procesorech Exynos 2200).
Podle leakera Revegnus ale Samsung míří ještě kousek dál a chystá konfiguraci o čtyřnásobku původního grafického jádra, tj. 12 CU (12 × 64 = 768 stream-procesorů), což je při architektuře RDNA 2 stejná konfigurace, jakou je vybaveno grafické jádro APU Rembrandt (6nm TSMC).
Teoreticky by konfigurace s 4× vyšším počtem CU při třeba 2× nižších taktech mohl fungovat. Energetické nároky by byly plus mínus stejné jako u grafického jádra Exynos 2200 a výkon ~2× vyšší. Těžko však odhadovat, jakou strategii Samsung chystá a především jak dopadne jeho 4nm LPP proces. Ten snad bude něčím trochu víc než jen přejmenováním 5nm výroby - o jeho praktických vlastnostech ale zatím není známo zhola nic.