Pozor, v prodeji se objevily falešné procesory!
Tenhle příběh už se stal nejednomu zákazníkovi; můžete na něj narazit třeba v recenzích na Amazonu. Případy se začaly objevovat v lednu a přicházejí stále další a další: Uživatel si objednal na Amazonu procesor pro socket FM2+ a namísto APU Kaveri mu dorazila krabička, která vypadala jako od Kaveri s originální holografickou přelepkou, v ní byl zabalený procesor, který se podle popisku tváří jako APU Kaveri, jenže…
…nejde do desky. Po prohlídce socketu se zjistí, že ani nemůže, protože piny neodpovídají socketu FM2+ (vpravo), ale jde o notně vousatý socket AM2 (vlevo), který se používal mezi lety 2007-2009. Mohl se dostat do krabičky omylem starý procesor? To asi ne, popisky na IHS odpovídají novému čipu (vlevo nahoře), přesto je patice jiná.
Podle zjištění webu ComputerBase minimálně některé takové procesory nefungují ani ve starých AM2 deskách, takže je otázkou, jestli je vůbec pod IHS přítomné jádro. Ať tak či tak, jde s největší pravděpodobností o bastl - z různých dílů poskládaný „procesor“ nebo starý AM2 procesor s upraveným IHS. Zkrátka falzifikát. Není ani tak překvapivé, že se někdo snaží takovým podvodem přivydělat, jako spíš že dokáže velmi zdařile napodobit originální balení i s ochrannými prvky a dostat svůj „produkt“ do distribuce.
V tuto chvíli není jisté, zda se falzifikáty týkají pouze nabídky Amazonu nebo zda jsou falšovány jen procesory pro socket FM2+ či pouze procesory AMD. Výrobce již byl o tomto nešvaru zpraven a lze očekávat, že zjišťuje podrobnosti. Pokud vydá nějaké oficiální oznámení, budeme vás informovat. Plánujete-li nakupovat komponenty na novou sestavu, buďte při instalaci procesoru opatrní - pokud do socketu nepůjde, zkontrolujte, zda rozložení pinů či kontaktů odpovídá tomu, jak má v případě daného modelu vypadat (obrázky socketů snadno vygooglujete).