Firma AMD uvedla Opterony 6200 a 4200 s jádry Bulldozer
Po tom, jaký výkon podává Bulldozer v desktopu, se možná budete ptát, k čemu bude Bulldozer v serverech. Na to má AMD zcela jasnou odpověď: cloud. Procesory Opteron řady 6200 a 4200 skutečně nejsou určeny až tak úplně pro běžné zákazníky jako jejich předchůdci, AMD v souvislosti s jejich uvedením hovoří především o cloudu, virtualizaci a datových centrech.
Rovnou se podívejme na tabulku uváděných modelů, povšimněte si mimo jiné absence údaje ACP:
AMD se vrací k označení TDP z jednoho prostého důvodu: hodnota ACP vyjadřující průměrnou spotřebu ztrácí smysl, neboť nové Opterony se svou spotřebou více blíží TDP díky přítomnosti technologie AMD Turbo Core, která se snaží ždímat z procesorů výkon i v situaci, kdy nejsou zatížena všechna jádra. Těch je v řadě Opteronů 6200 až 16, nejméně pak jen 4, zatímco v řadě 4200 je jich 8 nebo 6. Nicméně prý TDP nových Opteronů odpovídá TDP Opteronů předchozích řad (6100 a 4100), u nichž se ještě udávala hodnota ACP. Co si tak ale z dřívějška vzpomínáme 140W Opteron snad v AMD ještě neměli.
Jinak všechny procesory řady 6200 mají 16 MB L3 cache (2×8 MB), procesory řady 4200 mají 8 MB L3 cache (žádné rozdíly v tomto smyslu mezi procesory nejsou).
Jistě víte, že Opterony řady 6200 pasující do socketu G34 sestávají ze dvou kousků křemíku (nejsou nalepeny přímo na sobě, jako je tomu na ilustračním obrázku).
Pod tepelným rozvaděčem je tak celkem 8 Bulldozer modulů. Z tohoto úhlu pohledu je model 6204 velmi zajímavý, neboť obsahuje pouze 4 aktivní jádra. Jelikož mají všechny procesory aktivní oba kousky křemíku, aby mohly zaměstnat oba dvoukanálové paměťové řadiče, je jasné, že alespoň jeden Bulldozer modul musí být v obou křemících aktivní. Zda je aktivní v každém kousku jeden modul, nebo dva a v nich aktivní jen jedno jádro, to nevíme.
Podobně by se dal vytvořit i osmijádrový procesor, stačí aktivovat všechny Bulldozer moduly a v každém nechat zapnuté jen jedno jádro. V AMD nám řekli, že to jde, ale už nám neprozradili, jestli to tak budou dělat (něco ale naznačovali, že to zváží). Pokud bychom viděli přesné specifikace, dalo by se to poznat, jak je to nakonfigurováno (podle množství L2 cache). Tu ale zatím AMD na webu nemá. Pokud bychom věřili tomu, co píše Wikipedia, pak v žádném procesoru nejsou Bulldozer moduly aktivní jen s jedním jádrem.
Nové logo pro procesory AMD Opteron
Každopádně model 6204 je velmi zvláštní. Nemá Turbo, má jen 4 jádra, nepatří do segmentu úsporných procesorů a přesto je dražší než třeba podobně taktované šestijádro z řady 4200. AMD tvrdí, že tento produkt je určen pro zákazníky, kteří nepotřebují hodně jader, ale naopak potřebují vyšší takt procesoru a především hromadu paměti, kterou poskytuje právě platforma postavená na socketu G34 (čtyřkanálový řadič, 8 paměťových slotů na socket).
Opterony s Bulldozer moduly jsou tedy především o HPC (High-Performance Computing), což ovšem musí reflektovat především aplikace, aby to mělo smysl. Aplikace by měly být zkompilovány tak, aby podporovaly nové instrukční sady, především pak AVX, FMA4 a XOP. Více se o tom zmiňují slajdy z další prezentace:
Na samotný závěr snad jen navnadíme, že Opteron 6272 (16jádro) už proháníme testy a když to půjde dobře, něco by u nás mělo vyjít zítra. Samozřejmě to bude testované na Linuxu, a to podobným způsobem jako předchozí serverové platformy, které jsme testovali.