Focení panoramat, astronomie
Kapitoly článků
Speciální kapitolou u Sony je focení panoramatických snímků. Ty umí v několika rozlišeních až po extrémně širokoúhlých 7152×1080, které si ukážeme. Nejprve ale krátké video, které vám představí scénu zachycenou následně panoramatickým režimem (který jste, připomínáme, mohli vidět v akci v prvním videu recenze).
Nyní již samotné panorama. Hlavní výhodou oproti jiným řešením je, že fotoaparát umí monitorovat svoji pozici v prostoru, takže necvaká několik samostatných fotek, které slepuje, ale zaznamená plynule celou scénu spolu s pohybem těla.
Všimnout si můžete, že to má drobnou nevýhodu v tom, že je třeba co nejlépe dodržet linii pohybu. Každá trošičku větší odchylka způsobí skok ve snímku, zde jej můžete vidět na zábradlí, trakci a dalších místech. Něco z pohybů však fotoaparát zvládne zpracovat bez skoků, i tyto nejsou příliš rušivé. Jak můžete vidět, my jsme záměrně zaznamenali panorama nikoli pohybem do strany, ale pouhým otočením kolem osy (stejně jako na videu), což samozřejmě přispěje k oněm skokům, protože snímání neprobíhá kolmo ke scéně, ale šikmo, přičemž úhel se mění. Ta správná možnost, jak snímat panorama, je pohybovat se bokem (případně zkombinovat lehce s natočením, abyste pokryli celou zamýšlenou scénu), ale pro nejširší snímek to představuje ~3 až 4 metry do strany, což se v běžném terénu realizuje složitě (neb na tuto délku již musíte udělat alespoň dva až tři kroky). Každopádně láká-li vás tato funkce, budete si ji muset vyzkoušet osobně.
Měsíc
Když už jsme na začátku recenze naťukli ty astronomické objekty, neochudíme vás ani o fotografii Mesíce pořízenou nejdelším ohniskem (tj 20× zoomem). V obou případech jde o originální velikost fotografie oříznutou pouze o černé oblasti.
Takto zachytí Měsíc objektiv na nejdelší ohnisko.
Pod jiným vyvážením bílé si ještě ukažme nejdelší ohnisko doprovázené „smart zoomem“, tedy optickým zoomem obohaceným digitálním zvětšením, celkové ohnisko v takovou chvíli dosáhlo na 1 120 mm, alias na 40× zoom.