Fortron Aurum 500W: 80 PLUS Gold za pakatel
Kapitoly článků
Kabeláž
Kabeláž nezačíná úplně hrozně, ačkoli žádné kontakty nejsou pozlacené. K Main ATX konektoru jsou použity povětšinou vodiče 18 AWG (24 AWG pro -12 V), u ATX 12 V dokonce 16 AWG (+12 V, země jsou 18 AWG). Ovšem u konektorů PCIe je to zase hrůza, 18 AWG k prvnímu konektoru a jen 20 AWG k druhému. A po tomto se má tahat 300 W! Tady by měl někdo dostat za uši…
Konkrétně máme následující:
- Main ATX (20+4pin): 57 cm
- ATX 12 V (4+4pin): 57 cm
- 2× PCIe (6+2pin): 1× 56 cm, 1× 66 cm
- 5× SATA: 2× 57 cm, 2× 72 cm, 1× 86 cm
- 4× peripheral molex: 1× 57 cm, 1× 72 cm, 1× 85 cm (to už je fakt moc), 1× 100 cm (?)
- 1× molex k disketové mechanice: 87 cm
Kryt+chlazení
Krytem je standardní 1mm plech s hrubší černou texturou, na jedné hraně s pečetní samolepkou. V horní části s ventilátorem má Fortron speciálně pro Aurum tvarovaný otvor ve tvaru šestiúhelníku, stejný tvar má i mřížka ventilátoru. Po stranách jsou všelijaké další perforace, jejich účel je mi neznámý, ale je dost dobře možné, že se zde část teplého vzduchu bude podél stěn vracet do skříně. Výstupní mřížka je provedena perforacemi ve tvaru šipeček. Ty samé jsou i v protejší stěně, kudy se vzduch jednoznačně bude vracet zpět do prostoru skříně. Půlbod dolů. Kryt je jinak celkově dobře vyztužen a vybaven různými prohyby k lepšímu dosednutí obou dílů do sebe.
Dříve testovaný zdroj Fortron Raider RA550 je sice postaven na stejné topologii, je to v podstatě očesaný Aurum. Jedno z míst, kde se šetřilo, je použitý ventilátor. V Aurumu tedy FSP Group použila namísto dřívě tradičního větráku Yate Loon trochu lepší kousek, Protechnic Electric MGA12012MF-A25 s kapalinovým (=samomazným kluzným) ložiskem. Dle dostupných informací sice běží až na 2000 otáčkách za minutu, ovšem průtok vzduchu dosahuje pouze 70,1 kubické stopy za minutu. Na druhou stranu, hluk by neměl přesáhnout 32,2 dBA.
Vstupní filtrace
První stupeň vstupní filtrace tradičně započíná na vstupní vidlici, zde jsou dva keramické Y kondenzátory. Všechny vodiče jsou v maximální možné míře izolovány bužírkou. Vodiče do desky pak prochází feritovým jádrem.
Na samotné desce pak jsou dva fóliové X kondenzátory, dva další Y kondenzátory, dvě diferenciální tlumivky a jedna tlumivka se společným vinutím. Neobužírkovaný termistor k potlačení proudových nárazů tu je, varistor k potlačení vysokonapěťových špiček nikoli. X kondenzátory jsou zespodu desky doplněny o čip Power Integrations CAP004DG k bezztrátovému vybíjení X po odstavení od proudu.
X kondenzátory (mezi fází a nulovacím vodičem) a Y (mezi fází a zemí/nulovacím vodičem a zemí, primární a sekundární stranou, pro snížení rušení dnes i mezi uzemněnou kostrou a zemí) slouží pro filtraci vysokofrekvenčního zvlnění ze sítě (obvykle ze zařízení, které filtraci v rámci úspor nemají, ale i z jiných zařízení, u kterých je filtrace jaksi těžko proveditelná) a zabraňuje naopak jejímu vyzařovaní do sítě tímto zdrojem. Totéž v podstatě obstarávají cívky. Současně tyto součástky (částečně) mohou pomoci k zachycení menších napěťových špiček v síti.