Fortron Aurum 500W: 80 PLUS Gold za pakatel
Kapitoly článků
Sekundární strana
O čipu FSP6601, řídicím aktivní usměrnění na sekundární straně, toho stále vím asi tolik, jako o FSP6600 na primární straně, tedy nic. Tranzistory použité k usměrnění větve +12 V ovšem jsou podstatně lepší než u RA550, jedná se o International Rectifier IRFB3206GPbF (210/840 A při 25 °C a 60 V, 3 mΩ při 75 A) v pouzdře TO-220. Uvedené parametry ovšem mají jistá omezení, zejména sílou vodivých cest, při 210 A už se ledacos roztaví. :-) Zde s zdá být elektroda Source připájena k nerezovému chladiči, který tak celý slouží jak vodič. Aby se ovšem náhodou nechladil moc dobře, je z jedné strany natlačen na transformátor a z druhé zakryt izolační fólií (k oddělení od společné tlumivky).
Zbývající větve (+3,3 a +5 V) nevznikají za pomoci klasických DC-DC měničů, jak by se zdálo, ale rovněž synchronním usměrněním ze samostatného vinutí na transformátoru. Použita je vždy dvojice tranzistorů Infineon IPD060N03L G (50/350 A při 25 °C a 30 V, 9 mΩ při 30 A) a IPD040N03L G (90/400 A při 25 °C a 30 V, 5,9 mΩ při 30 A), oba v pouzdře TO-252. Jedná se tedy skutečně o skupinový design, řízen je výkon vstupující na primární stranu transformátoru. Ač pravděpodobně lze do jisté míry řídit výstupní usměrnění jednotlivých větví, neduhy této topologie se do jisté míry projevují, což mnoho webů Fortronům Aurum vytýkalo.
Filtraci zajišťuje sebranka kondenzátorů CapXon, OST a Teapo, což ve slušném zdroji nemá co dělat, zvlášť v high-endu, ať je jakkoli levný. Zabezpečení větví +3,3 V, +5 V a obou +12V (proti podpětí, přepětí a přetížení), jakožto generování signálu Power Good, zajišťuje obvod Weltrend WT7527, stejně jako u Raideru. Dceřiná deska je oddělená izolovanou měděnou deskou od kondenzátorů.
Kvalita provedení
Výtky k osazeným součástkám jsou tradičně zmíněny dříve, zde se podíváme na kvalitu pájení a elektrickou bezpečnost. Ta je poměrně rozumná, kde co na sobě má bužírku, s výjimkou termistoru tedy. Vrtání k porušení povrchového vedení je přítomno pod všemi optočleny, pod transformátorem +5 V SB a mezi elektrodami spínacích tranzistorů. Typickým znakem FSP je použití nemalého množství fixační srajdy, zde je to jakýsi šedivý silikonový typ, neměl by dělat problémy.
Kvalita pájení je velmi dobrá, nenašel jsem žádné kuličky cínu ani špatně propájená místa, což je snad jubileum a za což přidávám bod. Trochu nějakého humusu je u vodičů přivádějících síťové napětí, očividně byly pájeny jako poslední a nikdo to moc nečistil. Už jsem skoro chtěj přidat ještě za elektrody, které jsou zkrácené či alespoň zahnuté velmi dobře, ošem až na vodiče k ventilátoru, které byly téměř ve zkratu s jedním keramickým kondenzátorem poblíž (a to až tak, že jsem je musel osobně zkrátit). Za to půlbod dolů, celkově je tak Aurum AU-500 půl bodu v plusu.