Fortron Aurum 500W: 80 PLUS Gold za pakatel
Kapitoly článků
Fortron Aurum 500 W (AU-500) lze dnes pořídit již jen kousek nad 1500 korun s pětiletou zárukou. Díky tomu stačí jen kousek a spadne do segmentu mainstream, což by bylo jistě zajímavé, 80 PLUS Gold v mainstreamu… Jako již tradičně, nejlevněji to jde ještě za o kousek méně, ovšem opět zde narážíme na problém neposkytnutí plné záruky. Je to každopádně dodnes nejlevnější zdroj s certifikací 80 PLUS Gold, až kolem dvou tisíc korun se dá pořídit Fractal Design Tesla R2 (což také není žádná hitparáda), následován Be Quiet! Straight Power E9, což je vlastně opět Aurum, rovněž plný špatných kondenzátorů, tudíž není o co stát.
Balení, vnější provedení
V FSP Group se rozhodli vše vzít jedním vrzem v souladu s certifikátem účinnosti, který zdroj obdržel. To počalo názvem (Aurum je totiž latinsky zlato) a končí to zlatavými barvami všude, od krabice po samotný zdroj.
Veškerý potisk je přítomen na snímatelném přebalu. Z přední části základní info, vzadu jsou informace rozšířené o rozdělení výkonu, graf průběhu účinnosti a graf průběhu otáček ventilátoru, popis přítomných konektorů a nějaké další řeči.
Zaujal mne odstaveček slibující „105°C v Japonsku vyrobený kondenzátor“. Tak se podíváme v další kapitole, co je na tom pravdy…
Uvnitř krabice je zdroj usazen do trúnu z kartonu, pod jeho jednotlivými křídly pak je nastrkáno příslušenství: manuál, napájecí kabel, šroubky s velkou hlavou (pro ruční montáž) a suchý zip pro uspořádání kabeláže. Za poslední dvě věci přihodím půlbodík.
Aurum stojí na prazvláštní koncepci sice využívající moderní topologie active clamp reset forward a aktivního usměrnění, ovšem se skupinovým řízením. Z toho důvodu lze obě +12V větve zatížit příkonem maximálně 432 W, což odpovídá lepším zdrojům s maximálním výkonem pouze 450 W. Nutný je vyšší odběr z větví +3,3 a +5 V, kde ovšem maximum na druhé straně také nijak neexceluje se 130 W kombinovaně. Větev -12 V spadla na 0,3 A, +5 V SB na druhé straně nabízí až 3,5 A.