Fortron 85PLUS Bronze – pět set bronzových kobyl v šedivé kastli
Kapitoly článků
Hodnocení a závěr
Metodiku hodnocení jsem opět shrnul do externího článku; v tomto případě ale nebude potřeba, jelikož zdroj neprošel a nebude tak hodnocen. Je to pro mne samotného překvapením. Ač vím, že (OEM) zdroje Fortron obvykle nemívaly řízení napětí nic extra (do dneška se tam dají nalézt potenciometry pro konečně ladění) a to často létalo po celém spektru mezi dovoleným minimem a maximem, nikdy se mi dosud nestalo, že by norma byla překročena. Na druhou stranu jsem zdroje až do nedávné doby nevystavoval tak zevrubnému zkoumání. Bohužel se asi potvrdí moje podezření na dlouhodobě klesající kvalitu OEM zdrojů od FSP Group.
Je otázka, zda je to chyba návrhu, nebo jen konečného ladění při výrobě, faktem každopádně je, že napětí větve +3,3 V se celou dobu pohybovalo v horní části spektra a v určitých typech zátěže dokonce hranici překročilo. Podobně tomu bylo u větve +12 V. Toto se prostě nemůže dít. Ač to může být u 500 W verze nepravděpodobné, pokud někdo takový zdroj osadí na starší sestavu s velkou zátěží na +5 a +3,3 V (vybavila se mi například taková přetaktovaná deska A7N8X-E Deluxe s Radeonem 9800), může si zadělat na problém s +12 V (čímž se určitě napájí např. disky). Mou chybou bylo, že jsem u přetížení nejprve neprovedl měření s velkou zátěží výhradně na +12 V, možná by se ukázalo, že větev +3,3 V by měla problém i tam, a to je také špatné, z této větve stále bývají napájené přídavné řadiče na deskách a podobná zařízení.
Dalším důvodem, proč se zdroji vyhnout, je účinnost. Ačkoli průměrná účinnost splnila 80 PLUS Bronze bez potíží, v minimální zátěži jsem naměřil jen lehce nad 71 % a při 20% zátěži účinnost stále nedosáhla ani 80 %. Zde připomenu, že moje měření účinnosti je bohužel zatíženo značnou chybou a tudíž měření nemusí být přesné. Při statistickém srovnání dosavadních recenzí se ovšem nezdá, že bych dlouhodobě měřil nesmysly, takže jsem přesvědčen, že je to třeba vzít v potaz. Ze zkušenosti mohu říct, že mnoho neznalých zákazníků si kupuje i OEM zdroje Fortron stylem „čím víc proužků, tím víc adidas“, čili nakoupí ohromně zbytečný maximální výkon „když to stojí tak málo“. Směřuji tím tam, že tento zdroj v takovém případě jede při běžném nevytížení na dost nízkém výkonu a tam se právě zdá mít účinnost tak špatnou.
Klady |
+ nižší cena + dobrá účinnost na vyšších zátěžích |
---|---|
Zápory |
− špatné kondenzátory − nízká účinnost na nízké zátěži − špatné řízení napětí
|
Pohlídejte si… |
/?\ abyste to náhodou nekoupili |
Poděkování
Za přístup do MacGyvera SH a zapůjčení osciloskopu děkuji bastlířům.
Za zápůjčení Fortronu FSP500-60GHN(85) děkuji zastoupení společnosti FSP Group.