Rekapitulace: Fotografické vybavení v roce 2014 zahřálo u srdce
Kapitoly článků
Ultrazoooooooooooooooooomy
Když už jsme u nich, tak si představme ten nejdrsnější z nich. Na Canon SX60 HS se čekalo déle. Zatímco konkurence typu Panasonic FZ70/FZ72 či Samsung WB1000 již delší dobu nabízela rozsah ohniskových vzdáleností v přepočtu 20 až 1200 mm (60× zoom), Canon si dával na čas.
Teprve letos v září přišel s 65× ultrazoomem SX60 HS, který nabídl rozsah v přepočtu 21 až 1365 mm, čímž se de facto stal nejuniverzálnějším přístrojem z hlediska rozsahu ohnisek (rozdíl mezi 20 a 21 mm je téměř zanedbatelný). Jiné jeho parametry jsou víceméně srovnatelné s konkurencí, pročež méně důležité (vedle zoomu nejspíš bude zájemce zajímat hlavně podpora 1080/50p H.264 videa a formát RAW).
Ještě jeden ultrazoom si ale dnes představme. Jeho rozsah je v přepočtu „ubohých“ 25 až 400mm, ale stará se o něj objektiv se světelností f/2.8 - 4.0, navíc nad větším 1" čipem. Panasonic FZ1000 navíc podporuje 4k video s kompresí H.264, a to v kvalitě 3840×2160 / 30p při datovém toku 100Mbit/s. Takže pokud netoužíte fotit z řeckého ostrova Korfu turistky vyvalené na pláži u albánského Ksamilu, tak FZ1000 vypadá jako nejgeniálnější volba letošního univerzálu pro focení i video.
Malý 20Mpix profi kompakt Sony
Výraznou inovací oproti původnímu modelu i Mark II je nový Sony Cyber-shot DSC-RX100 III z května tohoto roku. Dostal totiž objektiv s rozsahem ohnisek v přepočtu 24-70mm, a to při světelnosti parádních f/1.8-2.8. Sony se zatím nepouští do 4k videa, ale aspoň obohacuje své přístroje o consumer verzi svého profi kodeku, XAVC S.
Kompresní formát BPG a nejdražší fotografie světa
Osobně si myslím, že z toho nic moc nebude, tedy ne mainstreamový, všeobecně adaptovaný formát, ale své kouzlo rozhodně Better Portable Graphics má. Vychází ve svých kompresních technikách stoprocentně z formátu H.265, v současnosti nejpokročilejší komprese videa, tedy také obrazu. Nemusí se zabývat technikami jako predikce pohybu, fotografie a obrázky jsou statická věc, pouze jeden I frame. I tak je ale nově navržený formát BPG výpočetně náročný a s nulovou podporou v grafických programech či programech zobrazujících obrazové formáty, od webových prohlížečů až po Adobe Photoshop.
Na diskusi zajímavějším tématem pro širší spektrum lidí je jistě nejnovější oznámení známého australského fotografa s českými kořeny, Petera Lika. Jedna z jeho fotografií se v listopadu prodala za obrovskou částku 6,5 miliónu dolarů, čímž spolu s dalšími miliónovými fotografiemi od stejného autora opět pozměnila historické tabulky a potvrdila roli fotografie jako uměleckého díla.