Fractal Design podruhé a levněji – Tesla R2 500 W
Kapitoly článků
Hodnocení a závěr
Metodiku hodnocení jsem opět shrnul do externího článku; Fractal Design Tesla R2 500 W prošel zátěžovým testem a prošel jím v rámci normy ATX, vysloužil si tak hodnocení. Účinnost byla velmi slušná, oproti Newtonu, se kterým sdílí větší část svch součástek, sice o něco horší, ale stále bez potíží dosáhne na 80 PLUS Gold. Také zvlnění na kladných větvích je stále naprosto famózní. Jsme v podstatě o řád jinde než u čehokoli jiného, co jsem zatím měřil.
Podobně jako u Newtonu ovšem větev -12 V už tak dobrých výsledků nedosáhla a ač je dnes jak chce nevyužívaná, dokud je součástí normy ATX, výrobci s ní musí počítat. A když Fractal na štítek napíše, že má dát 6 W, tak by je měla dát stylem odpovídajícím zbytku zdroje, jinak ať klidně maximální výkon sníží na 4 W. Tady je to zbytečně dost ohromná ztráta. I z hlediska provedení je to ovšem stále trochu schizofrenie: zdroj stojí jen o tisíc korun méně jak 600W Newton, postrádá přitom modulární kabeláž, účinnost má horší a hlavně je osazen nekvalitními kondenzátory, i proto má jen dvouletou záruku.
Jak se ukázalo, zdroj je sice schopen dát ohromný výkon, zde je předimenzován podstatně a díky polymerům by mohl vydržit nějaký ten pátek, ovšem s čínskými kondenzátory člověk nikdy neví. Jsem přesvědčen, že za tu cenu to mohl Fractal nechat u ATNG osadit pořádně, klidně za cenu 100 W výkonu, stále by zvládl o desítky procent víc jak nominál. Něco mi ale říká, že Fractal nechává všechny zdroje vyrábět co nejvíc stejné, protože pak lze nechat vyrobit o to větší série.
Konkrétně tedy uděluji následující:
- součástky: -8,5 b (- za termistor a chybějící úspornou technologii, - za nepozlacení konektorů, - za tenké vodiče na PCIe, - za nekvalitní kondenzátory)
- kvalita provedení: 5,5 b (- za špatné pájení, - za kuličku pájky, - za chybějící svody vysokého napětí)
- regulace napětí: -29 b (- za kombinovanou zátěž, - za křížovou zátěž)
- zvlnění: 9 b (- za kombinovanou zátěž, - za křížovou zátěž)
- účinnost: 12 b (+ za vyšší účinnost)
- cena: 9 b (- za vyšší cenu za W)
- ostatní: 5 b (+ za vysoké přetížení, - za kratší záruku, + za balení)
Budiž i tento zdroj příkladem k tomu, aby neodrbávali větev -12 V. A ne, do zdroje za dva a půl prostě nepatří Teapa a podobná verbež. Za mne, tento zdroj se rozhodně nevyplatí. Nakonec i ten Aurum udělá podobnou službu za stejné peníze a má alespoň tekuté elektrolyty Chemi-Con (či něco podobně kvalitního) a delší záruku. Pokud ovšem Fractal Design sníží cenu, nechá osadit kvalitní kondenzátory, regulátor na -12 V a zvýší záruku, bude to super zdroj.
Klady |
+ vysoká účinnost + mimořádně nízké zvlnění na kladných větvích + zvládá ohromně vysoké přetížení |
---|---|
Zápory |
− hrozné řízení větve -12 V − vysoká cena − krátká záruka − špatné kondenzátory
|
Pohlídejte si… |
/?\ kvalitu provedení /?\ kondenzátory s pevným dielektrikem od pochybných výrobců |
Poděkování
Za přístup do MacGyvera SH a zapůjčení osciloskopu děkuji bastlířům.
Za zápůjčení zdroje Fractal Design Tesla R2 500 W děkuji společnosti Fractal Design.