GeForce RTX 4090D pro Čínu je o 5-6 % pomalejší
V polovině října loňského roku oznámila americká administrativa nová přísnější pravidla pro export AI akcelerátorů a grafických karet do Číny a dalších 45 zemí. V platnost měl vstoupit 16. listopadu. Z měsíční dobu, kterou měli mít výrobci hardwaru na přípravu, však utekl sotva týden a úřad vedený ministryní Ginou Raimondo, která se snad špatně vyspala, změnil stanovisko a bez předchozího varování nastavil pro zákaz okamžitou platnost.
Čína, která se zákazem již delší dobu počítala, reagovala zajímavě. Prakticky kompletní zásoby GeForce RTX 4090 neskončily u hráčů, ale šly zpět do továren a různých manufaktur, které se svými techniky měnily chladiče do podoby, ve které by byly použitelné v serverových skříních jako AI akcelerátory.
Zareagovala však i čínská vláda, která výrazně navýšila investice do vývoje a výroby vlastních čipů.
Briskně zareagovali i překupníci, kteří rychle pochopili, že jim americká ministryně otevřela zlatý důl: Stačí GeForce RTX 4090 nakupovat v zemích, kde ban neplatí a za několikanásobek ceny přeprodávat do Číny. Nad činností soukromých osob ve třetích zemích nemají americké vládní úřady kontrolu, a tak GeForce RTX 4090 proudila dál, jen jinými kanály.
Pro hráče jsou ale takové karty příliš drahé, a tak hledají jiné řešení. Asi nejrozšířenějším se staly nákupy Radeonů RX 7900 XTX a RX 7900 XT, neboť jejich skladové zásoby po ukončení dodávek GeForce RTX 4090 vzali zákazníci ztečí. To samozřejmě nenechalo v klidu Nvidii, která se o high-endový trh nechtěla nechat připravit a začala pracovat na GeForce RTX 4090D, speciální edici pro Čínu, která by se vešla do regulačních limitů.
Nvidia v tom pokračovala přes výhrůžky ministryně Raimondo, která Nvidii vzkázala, že i když navrhnou grafickou kartu v souladu s regulacemi, stejně ji zakáže. Ponechme stranou úvahy o duševních kapacitách ministryně, která není schopna formulovat jasnou hranici a přejděme k samotné GeForce RTX 4090D. Ta se totiž již objevila na čínském trhu i v prvních testech, kde se ukázala být vcelku smysluplnou náhradou, která je výkonnostně zhruba srovnatelná s předchozím modelem.
GeForce RTX 4090D
Karta má snížený počet stream-procesorů z 16 384 na 14 592. Boost je shodný, 2520 MHz, ale nepatrně stoupl základní takt (2235→2280 MHz), snad aby frekvence (a tím i výkon) neklesal příliš pod úroveň původního modelu. Na pamětech se nic nemění. Základní TDP karty kleslo z 450 na 425 wattů a zvýšené TDP kleslo z 600 na 480 wattů. Tak to alespoň platí pro kartu společnosti Galax.
Z testu Galax GeForce RTX 4090D (Expreview)
Testy webu Expreview ukázaly, že v průměru herní zátěže (rasterizace) klesl výkon o 5,5 %, při využití ray-tracingu o 5,8 %, při neherní softwarové zátěži o 6 %. Nejvyšší (10%) propad byl zaznamenán při testu Stable Diffusion (AI) v rozlišení 512×512.
Pozice GeForce RTX 4090D ve výkonnostním žebříčku Expreview
Pro větišnu čínských uživatelů vyjde tedy podstatně výhodněji upřednostnit GeForce RTX 4090D před o ~5 % rychlejší, ale násobně dražší GeForce RTX 4090 od překupníka.