USA zakázaly vývoz výkonných AI akcelerátorů a GeForce RTX 4090 do 46 zemí světa
S koncem léta minulého roku se řešil zvýšený zájem čínských zákazníků o AI akcelerátory Nvidie. Bylo totiž jasné, že do března 2023 bude poslední šance dostat se k plnohodnotnému hardwaru (A100, H100). Poté začaly platit sankce, které omezily rychlost komunikace v rámci akcelerátorů, což Nvidii vedlo k vydání speciálních modelů jako A800 a H800, které tato omezení implementovaly.
AI akcelerátor Nvidia Hopper (Nvidia)
Letos v červnu vyšlo najevo, že administrativa amerického prezidenta Bidena chce prosadit zákaz vývozu výkonných akcelerátorů do Číny v obecné rovině a stoupla tedy poptávka i po (co do rychlosti propojení) ořezaných A800 a H800. I s těmi je však konec. Nyní v říjnu představily americké vládní úřady prozatímní definitivní pravidlo (skutečně se to tak jmenuje), které omezuje maximální výkon AI akcelerátorů a grafických karet vyvážených do zemí skupin D1, D4 a D5.*
* D1 (země, které vláda USA vnímá jako potenciálně ohrožující národní bezpečnost): Arménie, Ázerbájdžán, Barma, Bělorusko, Čína, Gruzie, Irák, Jemen, Kambodža, Kazachstán, Severní Korea, Kyrgyzstán, Laos, Libye, Macao, Moldávie, Mongolsko, Rusko, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán, Venezuela, Vietnam. D4 (země, které vláda USA vnímá jako ohrožení z důvodu vývoje či vlastnictví raketových technologií): Bahrain, Bělorusko, Čína, Egypt, Irán, Irák, Izrael, Jemen, Jordánsko, Katar, Severní Korea, Kuvajt, Libanon, Libye, Macao, Omán, Pákistán, Rusko, Saudská Arábie, Spojené Arabské Emiráty, Sýrie, Venezuela. D5 (země vedené ve Federálním Registru, na které USA uvalila zbraňové embargo): Afghánistán, Barma, Bělorusko, Čína, Eritrea, Haiti, Irán, Irák, Kambodža, Kongo, Kuba, Kypr, Severní Korea, Libanon, Libye, Rusko, Somálsko, Středoafrická republika, Jižní Súdán, Súdán, Sýrie, Venezuela, Zimbabwe.
Jedinou z uvedených zemí, která dostala explicitní výjimku, je Izrael (vedený ve skupině D4). Zajímavé je, že limit výkonu byl nastaven tak, že se do něj nevejde ani desktopová herní grafická karta GeForce RTX 4090, která se do jmenovaných zemí rovněž legálně nedostane. Výrobci (především tedy Nvidia, jíž se omezení dotýká nejvíc) mají na přizpůsobení novému předpisu čas do 16. listopadu.
GeForce RTX 4090 (Nvidia)
Nvidia se vyjádřila v tom smyslu, že nadcházející finanční výsledky tato opatření zásadněji neovlivní, neboť má dostatečnou poptávku po AI akcelerátorech na jiných trzích.