Gelsinger: Do roku 2027 budeme mít ZFLOPS systémy. Ano, zrychlíme 1000× za 5 let
V rozhovoru pro NextPlatform, kde Pat Gelsinger oznámil změnu cíle superpočítače Aurora z 1,x EFLOPS na 2,x EFLOPS (což by možná mohlo souviset s náhradou zrušených univerzálních akcelerátorů Xe-HP za výpočetně zaměřené Xe-HPC), se pochlubil i plánem zrychlení svých HPC produktů takovým způsobem, že do pěti let od vstupu do EFLOPS éry přejde Intel do ZFLOPS éry.
Ale pro mě je další velkou vzrušující věcí naše Zetta Iniciativa, kde jsme řekli, že v řádu zetta budeme první a s velkým náskokem. Stanovujeme, jako součást Zetta Iniciativy, co musíme udělat na úrovni procesoru, na úrovni sběrnice, propojení a také v paměťové architektuře - co musíme udělat na úrovni akcelerátorů a také v architektuře softwaru. Takže „zettascale“ v roce 2027 je obrovská interní iniciativa, která spojí mnoho našich technologií. 1000× v pěti letech? Vcelku fenomenální. Pat Gelsinger, Intel CEO |
Nemá jít jen o samotné tisícinásobné zrychlení, ale mimo jiné (a možná především) o fakt, že se Intel cítí být prvním, kdo této mety dosáhne a to ještě s výrazným náskokem oproti ostatním značkám.
Xe-HPC: dlaždice a HBM poprvé v HPC akcelerátoru navrženém Intelem
Prvně si musíme položit otázku: Je to vůbec možné? Jak by to vypadalo, kdyby Intel každý rok výkon zdvojnásobil?
- 2022: 1× → 2023: 2× → 2024: 4× → 2025: 8× → 2026: 16× → 2027: 32×
Dvaatřicetinásobek výkonu je pěkný, ale nedostačující pro dosažení stanoveného cíle. Co každý rok výkon zečtyřnásobit?
- 2022: 1× → 2023: 4× → 2024: 16× → 2025: 64× → 2026: 256× → 2027: 1024×
A jsme tam. Takže lze vytušit, jakou úvahou se Intel k tisícinásobku dostal. Další otázka: Je možné meziročně zečtyřnásobit výpočetní výkon? Precedens tu máme (no, formálně bude příští týden) v podobě AMD Instinct MI200. Karta, kterou společnost dodává partnerům od prvního pololetí a které bude za pár dní formálně představena, podle informačních úniků posouvá (oproti rok starému Instinct MI100) výpočetní výkon o čtyřnásobek a to ve většině podporovaných formátů (potvrzeny jsou FP16, BF16 a FP64).
Meziroční posun výkonu na čtyřnásobek tedy možný je, podle většiny zdrojů ho AMD dosáhla dokonce bez změny procesu (MI100 i MI200 jsou 7nm), takže Intel by svůj cíl měl mít podpoře vlastní novou agresivní roadmapou výrobních procesů. Další otázkou může být, zda je takové tempo možné držet pět let. Každá technologie, která umožní nějaký výrazný posun, se svým nasazením vyčerpá a pro zopakování posunu je potřeba vymyslet a do praxe zavést technologie nové. Intel ale jistě už nějakou představu o této cestě má - pokud by neměl, pak by se touto iniciativou nechlubil. Pravděpodobně to bude hodně o dlaždicích, můstcích, vrstvení, časném nasazení nových výrobních procesů a využívání kombinace vlastních linek a linek TSMC.
Závěrem připomeňme, že nejde o jednou agresivní strategii Pata Gelsingera; letos jmenovaný CEO společnosti chce mimo jiné znovu přimět Apple k tomu, aby opětovně začal používat jeho procesory.