Gigabyte GA-P67A-UD7 pro Intel „Sandy Bridge“ s nForce 200 a deseti USB 3.0 porty
Kapitoly článků
Gigabyte GA-P67A-UD7 bude zřejmě nejvyšší model z řady „P67“. Zahrne celkem čtyři PCI Express ×16 sloty, o které se bude starat čip nForce 200 ukrytý pod chlazením na místě, kde bychom na starších deskách očekávali severní můstek (ten už je ale u Intelu od dob procesorů pro patici LGA1156 celý v procesoru). Osazení jediného PCI Express ×1 slotu bude možné jen nějakou patřičně krátkou kartou, protože delší by jistě překážel právě chladič sedící na zmíněném nForce 200 čipu.
Podívejme se nyní na zadní I/O blok a nahlédněme též na část header konektorů na desce:
Na zadním I/O bloku najdeme nevídaný počet modrých USB 3.0 portů, celkem šest, další čtyři jsou už USB 2.0 (to jsou ty žluté), z toho dva jsou navíc kombinovány s eSATA (to jsou ty spodní). Z desky je pak možné vyvést kromě jiných ještě další čtyři USB 3.0 porty. Ptáte se, kolik má deska jakých USB 3.0 řadičů?
Obrázek vlevo odpovídá na první otázku jasně: jsou zde dva USB 3.0 řadiče NEC/Renesas µPD720200F1. Druhý obrázek (a z poloviny už i první) pak odpovídá na otázku, odkud se na desce bere celkem deset USB 3.0 portů. Do hry totiž vstupuje dvojice čipů VL810 od VIA Labs (představen letos v lednu na CESu). VL810 je vůbec první USB 3.0 hub, který z jednoho USB 3.0 portu dělá rovnou čtyři. Tím je vysvětleno vše: z každého USB 3.0 řadiče je jeden port vyveden „nativně“ (to máme dva) a na druhý z každého řadiče je navěšen jeden hub VL810 (to máme 2×4 USB 3.0 porty z obou hubů, dohromady se dvěma „nativními“ rovných 10). Rovnou se podívejme, jak to vidí software, v tomto případě náš oblíbený HWiNFO32:
Nenechte se zmást dalšími dvěma porty za každým USB hubem tvořícím čtyři porty. Nevíme sice přesně, jak na ně HWiNFO32 přišel, ale domníváme se, že je to zapojením USB 3.0 řadičů v souvislosti s předáváním práce USB 2.0/1.x zapojení do čipsetu. Možná jste si sami v našich dřívějších testech všimli, že pokud je USB 3.0 řadič přímo na desce a je do něj zapojeno pouze USB 2.0/1.x zařízení, stará se o něj nikoli USB 3.0 řadič NEC/Renesas (přestože by to sám zvládl), ale předá jej ke zpracování USB 2.0 řadiči v čipsetu.