GlobalFoundries přeskočí 10nm výrobu
Připomeňme, že pokud pomineme potenciální výrobu malých čipů typu NAND flash, DRAM či ARM SoC, nejsou benefity ze zmenšující se velikosti řídících hradel tranzistorů takové, tedy přesněji řečeno, s každou další generací je ten benefit menší a menší. A GlobalFoundries tím, že nebude nabízet 10nm výrobu, de facto přechází na model používání výrobních procesů á la Intel. A sice, že u dané technologie setrvá déle a přivede ji na svět ve více generacích.
Alespoň tolik si dovoluji předpokládat. Vycházejme z toho, že tato firma má / bude mít na starosti výrobu velkých CPU a GPU pro AMD. To je zcela jiný byznys než maličké ARMíky a podobné věci, které v převážné míře živí jeho partnera Samsung. Nyní máme na trhu první generaci 14nm GPU AMD a jistě to není generace poslední. Tak jako 28nm GPU tu s námi byla opravdu hodně dlouho a můžeme jmenovat dvě až tři hlavní generace na tomto procesu (Radeon HD 7970, Radeon R9 290X, Radeon Fury - byť to se bavíme spíše o TSMC), lze něco podobného očekávat i na 14nm výrobě. AMD dlouhodobě prokazuje dobrou schopnost vyždímat z dané výrobní technologie maximum možného, je to vedle GPU od TSMC vidět i na CPU či APU, kde již můžeme o výrobě u GlobalFoundries hovořit. Důkazem budiž to, že ač zbývá jen pár měsíců do startu prodeje 14nm CPU generace Zen, AMD teprve nedávno uvedla nejnovější inkarnaci 28nm APU, která zase o trošku vylepšují optimalizaci na specifické vlastnosti daného výrobního procesu.
Přechod na nový výrobní proces (v tomto případě tedy hypoteticky z 14nm na 10nm) je náročná a nákladná záležitost bez ohledu na to, zdali jde „jen“ o optické zmenšení čipů, nebo zbrusu nové architektury a protože benefit z menšího výrobního procesu je, jak již jsem uvedl, s každou další generaci menší a menší, mohou se klidně optimalizace na 14nm výrobě kvalitou vyrovnat přechodu od X. generace 14nm výrobu na 1. generaci 10nm. Nevěříte? Vzpomeňte jak velký skok v efektivitě (přes dvě generace - 65nm vynecháváme) byl od 80nm GPU (Radeon HD 2900 XT) k 55nm (Radeon HD 3850/3870) a jaký odstup předvádí Polaris oproti 28nm generaci (též skok přes dvě generace - nebyl použit nekvalitní 20nm proces TSMC).
Otázkou je, zdali toto ohlášení znamená, že GlobalFoundries prostě 10 nm přeskočí, anebo to znamená přímo to, že se s úpravami 14nm procesu oddělí od Samsungu a kupříkladu využije know-how, které získala převzetím výrobní divize a továren IBM. Každopádně je u tohoto procesu prostor k ladění parametrů pro běhy čipů na vyšších taktech (vhodné pro CPU) či pro výrobu co největších čipů (uvidíme, jaká bude už první generace, tedy AMD Vega, případně co vzejde za čipy ze spolupráce GF a Nvidie).