GlobalFoundries zakládá firmu zaměřenou na semi-custom ASIC
Vedení společnosti GlobalFoundries se rozhodlo investovat do odvětví, ve kterém si vede dobře a má co nabídnout. Za posledních 25 let totiž jeho pracovníci připravili přes 2000 návrhů ASIC. Došlo k oddělení více než 850 zaměstnanců, kteří pocházejí jak z původní GlobalFoundries tak získané části IBM, a vytvořilo z nich novou společnost Avera Semi, kterou ze 100 % vlastní. Společnost povede Kevin O'Buckley původně z IBM, který se do GlobalFoundries dostal při akvizici v roce 2015.
Avera Semi bude připravovat návrhy na zakázku a jejich dodávky realizovat prostřednictvím 14nm a 12nm procesu GlobalFoundries. Jen na 14nm proces počítá se zakázkami v hodnotě kolem $3 miliard. Pro další generace produktů přicházející po 12nm procesu zprostředkuje 7nm (nebo novější) proces u externího dodavatele.
K příležitosti založení Avera Semi se pozitivně vyjádřili partnerské společnosti jako ARM nebo Synopsys, které s GlobalFoundries dlouhodobě spolupracují.
- GlobalFoundries: Zastavujeme vývoj 7nm procesu. AMD: Nevadí, vyrábíme u TSMC
- AMD jedná s GlobalFoundries o 7. dodatku ke smlouvě WSA
Důraz na segment semi-custom ASIC lze chápat jako alternativní řešení situace po rozhodnutí zrušit výrobu na 7nm procesu. Neoficiální zprávy již v minulém roce postupně nastínili, že 7nm GPU Vega 20 i 7nm generaci Navi plánuje AMD vyrábět u TSMC. Když vyšlo najevo, že i vzorky 7nm Zen 2 pocházejí z TSMC, oznámila GlobalFoundries, že 7nm proces ruší.
Ani jedna z dotčených firem nepotvrdila, co za těmito kroky stálo, ale z veřejně známých informací lze odvodit, že 7nm proces GlobalFoundries se buďto dočkal skluzu nebo nepodával očekávané výsledky. Koresponduje to s prezentacemi AMD, které obsahovaly výhradně 7nm vzorky od TSMC. Protože by AMD byla dlouho jediným odběratelem na 7nm proces, rozhodla se nejspíš GlobalFoundries investice do jeho příprav zastavit a vytěžit maximum ze 14nm a 12nm výroby, o kterou je zájem.