GlobalFoundries: Zastavujeme vývoj 7nm procesu. AMD: Nevadí, vyrábíme u TSMC
Zpráva zprvu sděluje informace o velkém zájmu o 14nm a 12nm procesy, které jsou pro společnost výnosné a na které by se chtěla více zaměřit, k čemuž potřebuje více prostředků. Zhruba v polovině zprávy se však dočítáme, že tyto prostředky hodlá vzít z vývoje 7nm procesu, který proto odkládá na neurčito (na neurčito ve světě IT obvykle znamená napořád). Obratem ale tento odklad 7nm procesu se neobejde bez propouštění a jen část lidí bude přesunuta na 14nm, 12nm a další procesy.
Dále pak společnost sděluje, že zakládá sekci zaměřenou na produkty typu ASIC a protože tyto produkty vyžadují nejnovější procesy, bude tato sekce zprostředkovávat 7nm a pokročilejší výrobu u jiných subjektů. Jinými slovy se domluví například s TSMC.
Vega 20, první 7nm produkt AMD vyrobený u TSMC
Čteno mezi řádky a přeloženo do běžného jazyka, pro GlobalFoundries již není finančně únosné vyvíjet nové vlastní FinFET výrobní procesy, takže s nimi počínaje 7nm generací končí. Lze očekávat, že impulsem byl nějaký neupřesněný problém se 7nm výrobou. Docela dlouho totiž o ní nebylo slyšet a zatímco TSMC ohlašovala zahájení jednotlivých fází výroby a Samsung přípravy EUV procesu, GlobalFoundries jen významně mlčela.
EPYC 2, další 7nm produkt AMD vyrobený u TSMC
7nm proces GlobalFoundries se měl týkat především AMD. Ta plnánovala využívat jak GlobalFoundries, tak TSMC. Je známo, že provedla tape-out GPU Vega 20 i CPU Zen 2 na procesu TSMC. To k příležitosti zveřejnění tiskovky potvrdila a dále uvedla, že tyto události nebudou mít vliv na plnění jejích plánů (roadmapy se nemění).
Už v polovině roku AMD opakovaně vyjádřila spokojenost s výsledkem 7nm procesu TSMC, takže se nabízí ještě prozaičtější scénář: AMD se již rozhodla využít procesu TSMC, nečekat na GlobalFoundries a z toho důvodu GlobalFoundries, která pro svůj 7nm proces nemá žádné jiné významnější zákazníky, ztratila důvod k dalším investicím, které by se jí nevrátily.
Z krátkodobého hlediska může jít pro GlobalFoundries o úsporu, z dlouhodobého může jít i o začátek konce společnosti. V okamžiku, kdy AMD přejde na 7nm výrobu TSMC a ukončí výrobu 14nm a 12nm produktů, což je otázka dvou let, ztratí GlobalFoundries významnou část svých stabilních příjmů a lze si jen těžko představit, že poté nebude následovat další vlna propouštění.
Pokud GlobalFoundries ukončí (či ukončila) vývoj nových procesů, nemůže z podstaty věci žádat po AMD dodržování smlouvy na odběr waferů. Ta tudíž nebude vázána výrobou u GlobalFoundries a může zadávat větší objemy zakázek u TSMC. Vzhledem k tomu, že 16nm proces TSMC byl pro velké a vysoce taktované čipy, což je základ portfolia AMD, vhodnější než 14nm proces GlobalFoundries, je otázkou, zda si AMD tímto krokem nepolepší. Ztratí sice výhodu garantovaných cen GlobalFoundries, na druhou stranu získá volnost a možnost vyšších taktů u procesu TSMC. Později může využít i nabídky EUV procesu Samsungu.
Nakonec je tu i naše hledisko - bohužel se již nedozvíme, jak by si 7nm proces GlobalFoundries stál oproti procesu TSMC a Samsungu. Společnost jej plánovala kontinuálně vylepšovat postupným nasazením EUV prvků, které vnímala jako cestu minimálního rizika ve využití EUV. K tomu ale nedojde.
Otevřenou otázkou nicméně zůstává, jak to bude s procesem 7nm HPC vyvíjeným exkluzivně pro IBM.