AMD jedná s GlobalFoundries o 7. dodatku ke smlouvě WSA
WSA neboli Wafer Supply Agreement je stále platnou smlouvou, která vymezila vztahy mezi (již) samostatnými firmami AMD a GlobalFoundries. Fungovala na tom základě, že AMD měla od GlobalFoundries zaručené nižší ceny než společnost nabízela ostatním zákazníkům a AMD zase musela odebrat konkrétní objem waferů, který měl zajišťovat GlobalFoundries rentabilitu výroby. Pokud AMD dohodnutý objem waferů neodebrala, musela zaplatit pokutu.
Protože GlobalFoundries přestala držet krok s Intelem, přestávala být pro AMD WSA výhodná (buďto musela vyrábět na horším procesu, nebo - v případě teoretické alternativy, výroby u TSMC nebo Samsungu - zaplatit pokutu. Začaly proto vznikat dodatky k WSA, které původně úzce nastavený vztah různým způsobem uvolňovaly. Na druhou stranu je třeba zmínit i určité „štěstí v neštěstí“ - AMD nemusela šetřit křemíkem - jednak jej měla levný a jednak - kdyby nevyužila všechny wafery, platila by pokutu. Bylo (by) tedy výhodnější prodávat i za výrobní náklady, protože tím byla eliminována případná pokuta a navíc to pomáhalo držet určitý podíl na trhu.
V současnosti, pravděpodobně jakožto v reakci na rozhodnutí GlobalFoundries zastavit vývoj 7nm výrobního procesu, probíhá jednání na 7. dodatku, který má vztahy ještě výrazněji uvolnit. Jinými slovy umožnit AMD finančně výhodnější výrobu u TSMC než jaká by byla možná při plnění WSA se stávajícím 6. dodatkem. Již ten, dojednaný za Lisy Su, citelně vylepšil pozici AMD, protože oproti původnímu konceptu „take-or-pay“, kdy AMD buďto odebrala konkrétní objem waferů nebo zaplatila plnou pokutu, zavázala AMD zaplatit pouze část pokuty odpovídající neodebranému množství waferů.
Jaký časový rozsah bude mít 7. dodatek, nicméně nelze předjímat. Původní WSA byla definována do roku 2024. 6. dodatek nadefinoval vztahy do roku 2020. 7. dodatek teoreticky může i nemusí změnit platnost 6. dodatku stejně jako celkovou dobu trvání WSA jako takové. Na výsledky si ještě budeme muset počkat.