GPU Hawaii má fyzicky 3072 stream-procesorů?! Nebo ne…
Své zjištění autor podložil mikrosnímkem jádra, takže by se vše mohlo zdát věrohodné, kdyby…
Jen krátce poté, co se zpráva „rozlezla“ webem, prohlásil Dave Baumann z AMD stručné: „Radeon R9 290X staví na čipu Hawaii v plné konfiguraci.“, čímž v podstatě vyloučil možnost vydání kupříkladu karty s názvem Radeon R9 290XX, která by pouhým navýšením počtu aktivních výpočetních jednotek přinesla výkon ~10 % vyšší.
Objevily se ale názory, podle kterých Baumannova slova nevylučují možnou přítomnost 3072 stream-procesorů v čipu. Nebylo by to poprvé, kdy jádro obsahuje více výpočetních jednotek, než kolik jich je řízení čipu schopno najednou využívat. Zbylé pak bývají rezervou pro případ výrobních defektů. Tak tomu bylo například u čipů RV770 a RV790 (Radeony HD 4800), které nesly fyzicky 900 stream-procesorů, ale nikdy jich nemohlo běžet více než 800 zároveň.
![AMD Hawaii GPU](/sites/default/files/images/3988/amd_hawaii_gpu.jpg)
fotografie čipu Hawaii
To by v případě čipu velkého jako Hawaii mohlo dávat smysl. Smysl ovšem nedává jedna další drobnost. Jádro Hawaii na srovnávacím snímku má poměr stran 1:1,45, zatímco jádro Hawaii na skutečné fotce je znatelně „čtvercovější“ s poměrem stran 1:1,34. Něco tedy nehraje. Po zvětšení obrázku přijdeme i na to, kde je problém. Zatímco snímky čipů Pitcairn a Tahiti ukazují po zvětšení strukturu jádra, obrázek Hawaii vypadá jako hnědý obdélníček s vygenerovaným šumem - krom orámovaných vybarvených políček, které mají zvýrazňovat jednotlivé funkční bloky, totiž hnědá plocha nevykazuje žádné pravidelné struktury, jen náhodný šum.
Nemůžeme tedy říct, zda GPU obsahuje nějaké redundantní jednotky nebo ne, ale s jistotou lze říct, že snímek není tím, za co je vydáván.