Grafika Qualcomm X Elite vítězí jen v syntetice, herně jen dorovnává Phoenix
Odhalení Qualcomm Snapdragon X Elite provázely grafy, kde jednotlivé konfigurace tohoto ARM SoC měly dosahovat o 45-67 %, respektive 2,1-2,5× vyššího grafického výkonu než integrovaná grafika APU Phoenix neboli AMD Ryzen 9 7940HS.
Jak už to tak bývá, 3DMarky a syntetické testy jsou jedna věc, komplexnost herní grafické zátěže věc druhá. První herní test, který zveřejnil kanál Geekerwan, otestoval novinku od Qualcommu i zmíněný Phoenix (ovšem v o něco níže taktovaném proveden Ryzen 7 7840HS).
V 1080p dosáhl Snapdragon X Elite výkonu 53 FPS, Ryzen 7 7840HS s TDP sníženým na stejnou úroveň (23 wattů) 56 FPS. Autor zahrnul i výkon samostatných grafik. Jejich TDP uvedené v grafu je však mírně zavádějící, protože tyto grafiky potřebují ke své činnosti i procesor, jehož spotřeba není uvedena (v případě testovaných SoC se ovšem uvedená spotřeba netýká jen integrované grafiky, ale celého SoC).
Autor otestoval i rozlišení 1440p, kde Snapdragon X Elite dosáhl 32 FPS a Ryzen 7 7840HS 30 FPS.
I když autor testu použil o stupeň nižší konkurenční model (Ryzen 7 7840HS) než Qualcomm ve svých grafech (Ryzen 9 7940HS), nedokázal ho Snapdragon X Elite v herní zátěži překonat. Zároveň (bohužel) autor neuvedl, jakými pamětmi byla platforma s Ryzenem osazena. Zatímco platforma Qualcommu nese superrychlé LPDDR5X, notebooky s Ryzenem mohou být osazeny i pomalejšími DDR5, což má dopad na grafický výkon.
Zatímco v syntetickém testu Aztec Ruins vychází Ryzen postavený na APU Phoenix jako nejpomalejší z testovaných čipů, v herní zátěži v Control při hratelných FPS dopadl jako nejrychlejší z testovaných řešení.
Holt pokud výrobce připravuje čip pro PC, nemůže očekávat, že se uživatelé spokojí s výsledkem letitého syntetického benchmarku určeného pro mobilní telefony.