Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Haiku dostalo nový webový prohlížeč

Zdroj: DIIT

Vývojáři operačního systému Haiku se rozhodli vyřešit potíže, které uživatelé zažívali při tak běžné činnosti, jako je brouzdání webem a portovali do systému nový prohlížeč.

Prakticky každý, kdo někdy Haiku zkoušel používat, alespoň jednou zanadával na systémový prohlížeč WebPositive. Je to relativně malý program, založený na jádře WebKit, měl by tedy být poměrně dost kompatibilní s dnešním webem a zejména svižný. Opak je bohužel pravdou, jak jsem ostatně naznačoval i ve svém loňském týdenním testu Haiku, a repozitář sice nějaké alternativy nabízel, ale nic z dnešní top pětky desktopových browserů.

DIIT.cz v prohlížeči WebPositive. Zdroj: DIIT

To se teď změnilo, v samém závěru loňského roku se totiž v repozitáři HaikuDepot objevil prohlížeč Iceweasel. Ačkoliv tento název nemusí neznalým věci nic moc říct, nejedná se o nic jiného, než o Firefox, byť zbavený všeho - co Firefox dělá Firefoxem, tedy názvu, loga a ostatního brandingu.

Iceweasel vznikl v roce 2006 poté, co Mozilla Corporation vyzvala projekt Debian, aby uvedl balíčky ve své distribuci do souladu s licencí, kterou dle jejího názoru porušoval tím, že v software prováděl neschválené úpravy, ale vydával je dál pod původním názvem. Z dvojice možností „odstranit úpravy“ - „odstranit názvy“ si Debian zvolil druhou a vznikl Iceweasel (Firefox), Iceape (SeaMonkey), Icedove (Thunderbird) a Iceowl (Sunbird). Celý spor trval zhruba deset let, Mozilla pak uznala, že Debianem provedené úpravy neohrožují pověst její značky a umožnila opět zavést původní názvy. „Ledové“ varianty produktů byly sice v Debian GNU/Linuxu vyměněny zpět za originály, ale některé z nich pokračují potichu ve své existenci dál.

Co přesně vedlo vývojáře z projektu Haiku k tomu, že zvolili nebrandovanou variantu, nebylo nikde oficiálně oznámeno, ale je dost možné, že také museli udělat více než pár úprav a chtěli se podobnému sporu vyhnout. Tak či tak, Iceweasel v Haiku nyní je a to v podstatě ve skoro aktuální ESR verzi 128.5.0.

DIIT.cz v prohlířeči Iceweasel. Zdroj: DIIT

Otázkou samozřejmě je, co to bude znamenat pro další vývoj WebPositive, u nějž nebude už asi tak důležité, aby uměl všechno a to co umí, aby uměl perfektně. Dost možná na jeho vývoj už ani nebude tolik vývojářského času, portace Iceweasel si už vyžádala poměrně dost úsilí a to i přesto, že dle autorů samotných není zdaleka hotovo a browser není ani tak stabilní, ani tak kompletní, jak by měl být a snad i bude, než se dostane do nějaké příští betaverze Haiku. Prozatím je Iceweasel schopen běhu pouze v nightly verzích Haiku, kde jsou vyřešené systémové bugy, které se při portaci objevily a jejichž řešení si vynutilo řadu úprav ve správě paměti, v garbage collectoru a v uvolňování nepotřebné alokované paměti.

DIIT.cz v prohlížeči Iceweasel „s pluginem“. Zdroj: DIIT

Ačkoliv si jistě bude značná část fandů systému, zejména ti, kteří s ním jsou již od dob BeOS a jeho prohlížeče NetPositive, myslet, že zahodit vlastní prohlížeč ve prospěch již hotového je chyba, osobně tento krok vítám a to nejen proto, že používám Firefox prakticky výhradně. Vítám to proto, že Iceweasel disponuje stejnou paletou pluginů jako Firefox, z nichž některé prohlížení webu velmi, velmi zpříjemňují. A to hlavně na starším a pomalejším hardware, tedy přesně na tom, kde je Haiku jako doma.

Martin "logout" Kukač

Většinu dne trávím tím, že přeměňuju kofein na kód. Když s tím skončím a ještě není čas jít spát, tak zbylý čas nerovnoměrně dělím mezi rodinu, sbírku počítačového harampádí, vysílání na volně přístupných pásmech a geocaching.

Blog

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Haiku dostalo nový webový prohlížeč

Pátek, 17 Leden 2025 - 21:01 | Emenems | Proti tricet let starymu bordelu z BeOS je Win...
Pátek, 17 Leden 2025 - 20:48 | Satryx | Jj, za to Windows má uklizeno. Kolikrát mi přijde...
Pátek, 17 Leden 2025 - 18:23 | Emenems | Bordel a la Linux

Zobrazit diskusi