Haiku OS má prvního placeného vývojáře na plný úvazek
Operační systém Haiku oslavil minulý týden dvacet let od svého vzniku. Abychom byli úplně přesní: jelikož za těch dvacet let stále ještě nedošel k plnému ostrému release, bylo to výročí založení projektu, jehož cílem měla a stále má být open-source reimplementace systému BeOS. Už z podstaty malých open-source projektů plyne, že se jim povětšinou ve volném čase věnují lidé, živící se někde jinde a něčím jiným, což je zrovna zde i příčinou faktu, že po 240 měsících se systém dostal teprve k verzi Beta 3, zatímco u jiných systémů máme za sebou pět, deset, patnáct i dvacet produkčních verzí.
V poslední době je ale dění okolo Haiku na vzestupu: propagaci si vzal na starosti k tomu určený tým; systém je odvážně portován na nové železo, na kterém zatím neběží ani jiné, zavedenější OS; po létech přešlapování ve fázi alfaverze (mezi Alpha4 a Beta1 je časové rozpětí osmi let) přichází betaverze poměrně pravidelně a vše (zdá se) zdárně směřuje k release 1. Dalším dílkem do mozaiky se stalo zaměstnání prvního programátora na plný úvazek.
Vývojář vystupující pod přezdívkou waddlesplash nebyl najat na žádný specifický úkol, jako se to již v minulosti dělo u některých dílčích částí vývoje (například byly z darů zaplaceny práce na prohlížeči WebPositive). Jeho cílem je obecně pracovat na na problémech, jejichž řešení dobrovolníky ve volném čase je komplikované převážně proto, že volného času má málokdo nazbyt a ještě méně lidí ho má nazbyt v delších časových úsecích. Soudě dle diskuse na webu projektu je podobných úkolů takové množství, že se zatím ani nikdo není schopen shodnout na tom, které mají mít prioritu. Seznam označený na developerské wiki jako HardTasks čítá položky jako je podpora hardwarové akcelerace virtualizace pro QEMU, podpora pro VPN, hardwarová akcelerace 3D či podpora IPv6 a není to zdaleka jediný podobný seznam, který by vedení Haiku Inc. do vydání release 1 chtělo mít odškrtaný.
Nadace má prostředky pro placení programátora na zhruba rok a půl, nezbývá tedy doufat že jednak za tuto dobu zvládne vyřešit alespoň něco a pak také, že se podaří nějaké ty prostředky dovybrat. Aktuální výzva směřuje k navýšení darů ze zhruba 10000 USD za rok na osminásobek, což lze rozhodně označit za ambiciózní.