Hodnocení
Kapitoly článků
Z kladů notebooku musím opět uvést výdrž v provozu na baterie, která je na low-end stále více než dobrá. Výkon notebooku je sice v průměru o něco málo nižší než u konkurenta A6M, ale budete-li častěji pracovat na baterie a i zde chcete mít k dispozici nějaký ten výkon „k dobru“, pak je lepší zase notebook A6R, který v této situaci při znatelně vyšším výkonu stále nabízí podobnou výdrž, jako model se Sempronem. Integrované jádro Radeon Xpress 200M sice již není nejmladší, ale stále zvládá držet krok s GeForce Go 6100, která se ale chlubí citelně vyšším taktem 425 MHz, což se musí ve srovnání s 350 MHz (či možná pouze 300 MHz) určitě někde projevit a pozná se to nejspíše i na spotřebě. Každopádně jde díky hardwarové podpoře Shader Modelu 2.0 stále o lepší řešení než intelovské GMA900 či GMA950, kde shadery musí počítat CPU. Co se procesorů týče, tak zde záleží na preferencích každého z vás, protože oba - Celeron M 420 i Mobile Sempron 3200+ - jsou velmi vyrovnané. Dle mého názoru jde o kvalitní procesory, které mají, co nabídnout a spoustě lidí bohatě stačí, takže za „plnohodnotné modely“ není leckdy třeba ani připlácet. Jednoznačným kladem zůstává 1 024 MB operační paměti a velký i rychlý disk s kapacitou hned 100 GB. Za tohle musím říci pouze: „Klobouk dolů.“ Spolu s dalšími součástmi (jako je DVD vypalovačka, Bluetooth, WiFi, infra port nebo paralelní port) je to pak plně vybavený notebook, kterému nic důležitého nechybí a může se tak bez problémů počítat už do mainstreamu.
Z nedostatků mi nejvíce vadila absence televizního výstupu a vlastně i FireWire, protože notebook je prezentován jako multimediální stroj určený i pro zábavu. A proto bych zde čekal obě tyto rozhraní, protože ty „k tomu“ dle mého názoru jednoznačně patří. Na druhou stranu pro spoustu studentů, kteří nechtějí sledovat filmy na televizi, o zachytávání videa z digitální kamery ani nemluvě, to nemusí být překážkou. Naopak mohou velmi ocenit paralelní port a infračervený port, které zas chybí soupeři v podobě Asusu A6M. Takže často může rozhodnout naopak toto hledisko. Z dalších nedostatků bych opět zmínil rozmístění USB portů, které bude ale společné minimálně celé řadě modelů A6.
Skutečnost, že u tohoto modelu chybí Audio DJ, pak ponechám bez hodnocení, protože mně osobně nechyběl (poslouchám hlavně MP3 nebo rádio). Takže kdyby tam byl, zlobit se nebudu, ale, že tam není, mi také nevadí. Misto toho si cením skutečnosti, že máte možnost koupit stroj i bez operačního systému, což opět zlepší poměr „cena/výkon“, což vychází vstříc uživatelům alternativních operačních systémů. Uvedená koncová doporučená cena je přeci jenom už dost vysoká, i když musíte mít na paměti, že v současnosti se již málokterý přímý prodejce této ceny drží a můžete tak stejný notebook koupit za úplně jiné peníze.
|
Cena testovaného notebooku včetně Windows XP Home (přesné označení A6RP-AP051HR): 26 121 Kč s DPH
Cena modelu bez operačního systému: 24 067 Kč s DPH
Záruka: 2 roky
(Možnost dokoupit rozšíření na 3 roky za 4 025 Kč s DPH.)
Poděkování
Za zapůjčení notebooku pro účely testování děkujeme firmě:
|