Testy a měření
Kapitoly článků
- Ovladač grafického čipu: ATI Catalyst 6.3
U grafické karty jsem opět nepoužil nejnovější, protože i u ATI při instalaci hlásily chybu. Místo toho jsem stáhl po ovladačích přiložených k notebooku, protože na stránkách výrobce byly pouze nějaké s datem 26.9. 2005 a ty přiložené pocházejí z 8.3. 2006.
Veškeré ovladače i benchmarky také byly pro testy ponechány v původním nastavení. Při provozu na baterie testy probíhaly při zapnutí maximální úspory energie u grafické karty. Velikost grafické paměti byla nastavena na 128 MB po celou dobu testování.
Herní benchmarky (vše v defaultním nastavení):
- 3D Mark 2001 SE (verze 330)
- 3D Mark 03 (verze 3.6.0)
- 3D Mark 05 (verze 1.2.0)
- 3D Mark 06 (verze 1.0.2)
- Aquamark 3
U syntetických bencharků, jakými série 3D Mark je, vždy o kousek vede konkurent A6M, u kterého testy kromě vyššího 3D výkonu také ve valné většině indikují o něco silnější procesor. Až v testu CPU u 3D Marku 06 získává navrch Celeron M 420, zde se evidentně projevuje vyšší kapacita cache - 1 MB u Celeronu M je preci jen dvojnásobek ve srovnání s 512 kB u Mobile Sempronu 3200+. Celkově však opět vede model A6M se Sempronem a GeForce Go 6100 - to nejspíše díky podpoře Shader Modelu 3.0. Podobná situace se opakuje i u Aquamarku.
U všech grafů je pak patrná převaha testovaného notebooku A6R v provozu na akumulátory, což má za následek jistě skutečnost, že Celeron M stále běží na plné frekvenci. Zde oceňuji fakt, že i tak dosáhl notebook A6R v této situaci delší výdrže v provozu na baterie. To naznačuje, že pokud byste chtěli provozovat náročnější aplikace i v provozu na baterie, bude právě A6R lepší volbou.
Herní testy (vše v defaultním nastavení):
- Quake 3
- Return to Castle Wolfenstein
- Unreal Tournament 2003
- Unreal Tournament 2004
- Far Cry
- Comanche 4
- Trackmania Nations
- Need for speed Underground 2
- Need for speed Most Wanted
Hry Quake 3 a Return o Castle Wolfstein již nejsou nejmladší a hlavně v rozlišení 640×480 se tak projevuje vyšší výkon procesoru Sempron. V rozlišení 1024×768 se náskok snižuje. Zde pak A6R ztrácí i v provozu na baterie, což má za následek jistě snížená frekvence grafického jádra i pamětí vlivem PowerMizer a pakliže jde o reálné hry, tak ty ve výsledku evidentně tolik nezohledňují samotný výkon procesoru, a proto vede GeForce Go 6100, která jistě poběží na vyšší frekvenci.
U hry Unreal Tournament 2003 se situace obrací, zde je A6R „na koni“. Bohužel mu to ale nevydrželo dlouho, protože novější verze 2004 opět více vyhovuje soupeři A6M. V již náročnější hře, jakou Far Cry je, se pak notebooky pěkně přetahují, ale ve skutečnosti je to úplně jedno, protože ani s jedním notebookem byste si moc nezahráli. Na náročnější hry prostě nestačí ani Radeon Xpress 200M ani GeForce Go 6100. Co bychom, ale od integrované grafické karty chtěli?
Hra Commanche 4 je hodně závislá hlavně na výkonu procesoru. Zde pak Sempron 3200+ s GeForce Go 6100 jednoznačně nad Celeronem M 420 a Radeonem Xpress 200M vede. Při chodu na baterie se ale situace obrací, zde se okamžitě projeví plná frekvence Celeronu.
Hru Trackmania Nations jsem do testů zařadil proto, že jde o freewarový projekt, jež je volně ke stažení i v českém jazyce. Každý si tak může v praxi vyzkoušet tuto hru na svém PC a udělat si vlastní obrázek. Podotýkám, že všude ve hře se to jen hemží logy nVidia, takže je asi jasné, pro které grafické karty bude hra optimalizována. Bohužel v předchozí recenzi jsem hru ještě jako benchmark nevyužil, a proto chybí srovnání.
Kde mě ale testovaný notebook nejvíce zklamal je hra Need For Speed Underground 2. Hlavně v rozlišení 640×480 jsem nedokázal přijít na to, v čem je problém. Zkoušel jsem to několikrát a vždy byl výsledek podobný. 30 fps by sice ke hraní mělo stačit, ale mějte na paměti, že demo je v základním nastavení s minimálními detaily a že při sebemenší náročnější scéně jako jsou podjezdy pod mosty či jízda v koloně jiných aut se hra asi bude „sekat“. Chybí mi tu rezerva. GeForce Go 6100 si vede lépe a v rozlišení 640×480 si hru jistě zahrajete úplně bez problémů.
Zde musím ale říci, že právě u této hry se mi potvrdilo, že „skutečná grafická karta“ je „skutečná grafická karta“, protože moje už opravdu zastaralá GeForce Go 420 32 MB (190 MHz/400 MHz DDR 64 bitů) spolu se Mobile Sempronem 2800+ (1,6 GHz, 256 kB L2 cache) nemá ve hře žádné problémy i v mnohem vyšší kvalitě při rozlišení 1024×768. O Need For Speed Most Wanted opět netřeba dlouze psát, protože na ní ani jeden notebook nemá, byť i zde si lépe vede Asus A6M.
Výkonnostní výpočetní a jiné testy:
- PC Mark 2002
- PC Mark 2004
- PC Mark 05
- Sisoft Sandra 2007
- Super PI
V PC Marcích jsou notebooky velmi vyrovnané a největší rozdíl je patrný zejména u pamětí, kde má Sempron s integrovaným paměťovým dvoukanálovým řadičem DDR2-667 proti Celeronu M s jednokanálovými pamětmi DDR2-533 ovládanými čipovou sadou jasnou výhodu. V chodu na akumulátor klesá výkon pamětí i u testovaného modelu A6R, což by mohlo značit, že opravdu dochází k jejich zpomalení spolu s frekvencí integrovaného grafického jádra. I zde pak grafická karta GeForce Go 6100 vede nad Radeonem Xpres 200M, i když v PC Marku 2005 Celeron M mobilního Semprona poráží.
I v Sandře 2007 se notebooky slušně „přetahují“, ale u pamětí je vítěz opět zjevný na první pohled.
V testu Super PI, který je velmi citlivý na velikost vyrovnávací paměti L2 cache, pak Celeron M jednoznačně vede a s přibývajícím množstvím desetinných míst by se jistě rozdíl zvyšoval. I zde opět vidíme, že plná frekvence jádra i při napájení z baterie se prostě projeví.
Testy výdrže v provozu na baterie
Notebook jsem testoval při třech typech použití. Při benchmarkování, kdy je takřka stále využit naplno, při sledování DivX filmu pomocí kodeků z balíku Codecs All-in-One 6.0.3.0 se zapnutým zvukem a nakonec jsem jej nechal pouze zapnutý. Testování při kancelářské práci je totiž značně nepřesné, protože je rozdíl pouze psát na ve Wodru nebo neustále přepínat aplikace, spouštět je a vypínat a ještě k tomu třeba využívat WiFi či poslouchat hudbu. Ale dá se očekávat, že doba výdrže se bude pohybovat mezi dobou sledování filmu a dobou, kdy notebook běžel „na prázdno“.
Zde musím podotknout, že mě notebook velmi příjemně překvapil. I přes absenci omezování frekvence procesoru a s „menším“ akumulátorem (kapacita pouze 4400 mAh) se v naměřených časech vyrovnal svému konkurentovi A6M s 4800mAh baterií. Mít k dispozici stejnou kapacitu, jistě by jej překonal.