Hodnocení
Kapitoly článků
NEC ND-1300A
NEC ND-1300 byl v našem duelu poněkud znevýhodněn tím, že jsme pro testování obdrželi jen samotnou mechaniku bez veškerého běžného vybavení, dodávaného v krabicových baleních. Pro specifikaci jsem si musel dojít na stránky výrobce. Ač v pdf souboru, je velice strohá a nápadně podobná specifikaci na ND-1100A. Ani vzhled mechaniky se nijak nezměnil. Podobné výsledky dosahuje i v čtení DVD±RW s videem. Spolu s nepovolením plné rychlosti zápisu DVD na některá 4× speed DVD-R a zhoršeným průběhem čtení CD-ROM/R, to jsou jediné vlastnosti k vytknutí.
Do kladných vlastností nelze nezařadit v první řadě univerzálnost mechaniky. Čte, ale především zapisuje na všechny důležité DVD standardy. Průběh zápisu i přepisu CD-R/RW ukazuje kvalitní CLV 16/10× speed. Při čtení CD-R/RW i DVD-ROM/R/RW dosahuje dobrých přístupových časů, i když ne vždy s dodržením hodnot podle specifikace. Zápis na DVD je spolehlivý. Overburn není možný do max. kapacity použitého média, do 89:48.17 se zapisovat dá.
|
SONY DRU-510A
SONY dodává svůj výrobek s plným sofwarovým vybavením. V našich končinách s méně známým vypalovacím programem RecordNow DX i ostatními méně známými produkty firmy VERITAS Software Corporation. Vesměs mají intuitivní ovládání, i neangličtinář je schopen s programy zacházet. Pro přehrávání DVD filmů je na Software Disku oblíbený POWER DVD. Software potřebný pro SONY DRU-510A tedy získáme zdarma, co ale v krabici není, je jakékoli CD-R/RW nebo DVD-R/RW médium.
A jdeme kárat. Slabším článkem v dovednostech je obyčejný zápis a přepis CD-R/RW. Rychlosti podle specifikace sice sedí, ale ty průběhy... Na CD-R zapisuje v dnešních dobách méně vídaným, nechci říkat překonaným, Z-CLV způsobem. To by samo o sobě nebylo zas tak hrozné, spíše vadí kolísavý průběh zápisu. U přepisu se také jedná spíše o pokus o CLV. Druhou slabinkou je čtení DVD-ROM. Zpočátku je vše OK, na 3,75 GB dojde k zpomalení čtení a na konci DVD-ROM je rychlost jen 3,19× speed. DVD-ROM použitý v testu nemá žádné známky opotřebení, zhoršený průběh jeho přičiněním se dá vyloučit. Overburn v podstatě není možný. Nečte ani nezapisuje na 90 a 99 min. média.
Stejně jako u mechaniky NEC ND-1300A, musím vyzvednout schopnost SONY DRU-510A číst a hlavně zapisovat na vše, co se podobá oné stříbrné placce, která před lety dobyla svět. Ve výčtu podporovaných formátů chybí jen DVD-RAM. Tím, že si SONY nechala ve specifikaci rezervu pro přístupové časy (pro CD 160, pro DVD 200ms) nebyly tyto nijak významně překročeny. Vypalované DVD čte vždy CLV, data až 4×, video 2×, max. 2,5× speed. S hladkým průběhem. Pro zápis je využíván 8MB buffer, což je myslím dostatečná záruka proti jeho podtečení. Jeho stav a využití hlídá technologie Power-Burn, stejně jako u mechaniky NEC, i zde se dá zakázat.
|
NEC ND-1300A versus SONY DRU-510A
Klání dvou zástupců všestrannosti skončilo zaslouženou remízou. Podíváte-li se do následující tabulky, mohlo by se vzhledem k ceně zdát, že tedy NEC vychází jednoznačně lépe než SONY. Musíte si však uvědomit, že zatímco se SONY dostanete hromadu software, NEC byl pouze jako holá mechanika. A vzhledem k tomu, že oběma mechanikám schází k pomyslné dokonalé CD/DVD vypalovačce různé vlastnosti, tak bych doporučil si případný nákup pořádně rozmyslet.
|
Použitý software:
- DiscJuggler 4.01.1060-PROD
- Exact Audio Copy 0.95 prebeta 3
- CloneCD 4.2.0.2
- CD-R Diagnostic 0.7.1.0 build 10
- Nero-Burning Rom 5.5.10.28
- InCD CD-RW UDF Tools 3.51.80
- Feurio! v1.66
- Nero CD Speed v1.01.3
- Nero DVD speed
- CDDAE 99 version 0.2 Beta
- RecordNow DX
Mechaniky byly testovány na počítačové sestavě PENTIUM 4-Profi, zapůjčené firmou K&K computers - velkoobchod a maloobchod výpočetní technikou. Vyzkoušejte jejich nový elektronický obchod