Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Hodnocení, závěr

logo
Znáte to, místo na paměťové kartě se blíži k nule a vy byste potřebovali nafotit ještě alespoň milión fotek. Nikde poblíž počítač, nikde poblíž žádný lab. V tu chvíli obvykle vstupují na scénu šikovná zařízení, schopná bez PC „překlopit“ obsah paměťových karet na nějaké vysokokapacitní médium. V roce 2003 jsme třeba tu měli takovouto dvěma tlačítky obsluhovanou vypalovačku CD, ale doba nám za ty tři roky poněkud pokročila. V dnešní recenzi se tak podíváme na funkčně obdobné zařízení, avšak pracující se 40 až 160GB 2,5palcovým pevným diskem. A věřte, že od TEAC Digi Drive toho můžete čekat podstatně více, než byste teď možná předpokládali ...

Kapitoly článků

1.  Úvod
4.  Hodnocení, závěr

Digi Drive na mě osobně udělal velký dojem. Snoubí v sobě funkcionalitu zálohovacího zařízení s takřka nekonečnou kapacitou pro fotografa v terénu, přenosného externího disku malých rozměrů a nízké hmotnosti a čtečky paměťových karet. Hliníková konstrukce je dostatečně robustní, zařízení pracuje ve velkém rozsahu teplot a nadmořských výšek. Akumulátor vydrží na zkopírování něco přes 10 GB (a po oživení baterií díky několika vybíjecím/nabíjecím cyklům ještě více), což bude naprosté většině uživatelů vyhovovat, i když se určitě najdou fotografové, kteří by uvítali větší výdrž. Nabitý je Digi Drive za 2 hodiny a 15 minut, i když manuál mluví o třech hodinách. Navíc se přístroj při propojení s počítačem napájí z USB rozhraní. Standardně je sice použit „pouze“ FAT32 souborový systém. Ten však bude většině lidí jistě stačit a navíc není problém rozdělit Digi Drive na více diskových oddílů. Při nasazení NTFS pak zápis na disk probíhá takřka dvojnásobnou rychlostí.

Během celé doby, kdy jsem zařízení testoval s ním nebyl ani sebemenší problém. Vše fungovalo k plné spokojenosti i za těchto letních veder, kdy nám tu v Plzni jeden den naměřili i teplotní rekord 36,7°C. Podotýkám, že většinu času leželo zařízení na skříni, kterou zevnitř vytápěl (nejen) 3,6GHz Prescott s TDP 115 W, pročež horní plech skříně je permanentně horký. Sice nebylo možno zjistit údaje ze SMARTu disku, ale pohmatem a srovnáním s 80GB Seagate Barracuda s teplotou 44°C a 74GB WD Raptorem s teplotou 51°C si dovolím za těchto extrémních teplotních podmínek odhadovat teplotu hliníkového krytu přístroje na zhruba 47°C po několikahodinovém nepřetržitém zápisu dat na disk rychlostí 7,8 MB/s.

kompletní balení

V kvalitní krabici dostanete veškeré potřebné příslušenství, softwarová výbava není potřeba vůbec žádná, díky USB Mass Storage nemají operační systémy s Digi Drive žádný problém v komunikaci. V případě kopírování z paměťových karet přímo do PC neplatí omezení rychlosti 2,5 MB/s, z naší prehistorické 128MB SM karty jsme kopírovali rychlostí 6 MB/s.

Pokud vás tedy TEAC Digi Drive svými schopnostmi oslovil, jediné, co by vás mohlo zastavit, je pouze cena. Podle vyjádření společnosti AT Computers, která Digi Drive prodává pouze dealerům, jsou koncové doporučené ceny pro modely s 40 a 80 GB za ceny 3 695 resp. 4 555 Kč včetně DPH. Pro srovnání, běžné externí 2,5palcové disky těchto kapacit se pohybují kolem 2 200 resp. 3 000 Kč. Připočtěte si ještě ke každému z nich čtečku paměťových karet za zhruba 300 Kč a zjistíte, že v případě 40GB Digi Drive jste na 68 % ceny, v případě 80GB Digi Drive pak na 73 % ceny. A to stále ještě nemáte k dispozici tu úžasnou možnost kopírovat obsah paměťových karet na tento disk bez použití počítače a navíc v „obyčejném“ externím disku nemáte akumulátor! Záleží tedy jen na vás, zda toto multifunkční zařízení splňuje vaše požadavky a zda považujete jeho cenu za přijatelnou.

Z trochu jiného soudku může být koupě samotného 2,5palcového disku se zmíněnými kapacitami 40 resp. 80 GB a k tomu příslušného externího boxu a čtečky. Hliníkový box pro 2,5palcový disk a čtečka paměťových karet vás vyjdou dohromady na zhruba 600 Kč, disky se pak dnes pohybují kolem 1 600 resp. 2 200 Kč. Jak si jistě sami spočítáte, výrazná úspora vás ani zde nečeká a stále nebudete mít k dispozici tu možnost, kopírovat karty přímo na disk bez asistence počítače.

PS: Názvy kopírovaných souborů jsou samozřejmě jen drobný vtípek. Schválně, kolik z vás to v těchto vedrech postřehlo? :-)

Poděkování

Za zapůjčení produktu pro účely testování děkujeme firmě:

Kapitoly článků
1.  Úvod
4.  Hodnocení, závěr

David "David Ježek" Ježek

Bývalý zdejší redaktor (2005-2017), nyní diskusní rejpal.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku TEAC Digi Drive: pomocník fotografa na cestách

Pátek, 10 Červen 2011 - 15:42 | Milos Qapil | zdravas vazeni mam problem se svym digi drivem...
Pátek, 4 Duben 2008 - 10:13 | Anonym | "...Ale to je extrémní situace, běžně...
Čtvrtek, 6 Září 2007 - 21:11 | Anonym | Vardzy můj mail vardzy@seznam.cz díky
Čtvrtek, 6 Září 2007 - 21:09 | Anonym | Mám problém s digidrive TEAC 80GB po naplnění...
Úterý, 28 Srpen 2007 - 19:40 | Anonym | Je to šmejd!!!! Kdyz kopiruji z SD karet, cte to...
Středa, 23 Srpen 2006 - 20:27 | Anonym | Taky premyslim ze bych do toho sel. Ted jsem se...
Sobota, 12 Srpen 2006 - 17:25 | Anonym | canis> Obávám se, že drtivá většina...
Středa, 9 Srpen 2006 - 06:22 | Anonym | abit: taky jsem cerstvym majitelem SEITEC P2S a...
Čtvrtek, 3 Srpen 2006 - 16:11 | Martin Bartoň | canis: Nechceš nám jednu "pořádnou"...
Čtvrtek, 3 Srpen 2006 - 00:26 | Anonym | No tedy, to je zase jedna "recenze&...

Zobrazit diskusi