„Netbook 3.0“ za 4000 Kč jde do výroby, známe parametry HP verze
Začátkem srpna prosákly zprávy, podle kterých chce Microsoft bojovat s neokenními notebooky nižších cenových relací (např. Chromebook) pomocí nové vlny netbooků. V nadpisu jsme je pracovně označili jako netbook třetí generace (Netbook 2.0 už tu byl, ovšem bez větších úspěchů) - je ale pravděpodobnější, že samotní výrobci přijdou s nějakým jiným názvem. To už je ale vedlejší.
Koncept Microsoftu spočívá v oslovení velkých výrobců licencemi na Windows - zdarma. Aby je výrobce získal, musí svůj produkt nabízet za cenu maximálně $249. Původně byla pravidla striktnější a nastavený limit odpovídal $199 a úhlopříčce do 9”, ale nakonec je Microsoft trochu rozvolnil a úhlopříčka vypadla z požadavků úplně.
Jako první se na veřejnost dostaly parametry modelu HP Stream. Dosahuje plnohodnotných 14” (1366×768), což se bude v regálech hypermarketů při ceně $199 (něco přes čtyři tisíce Kč plus DPH) vyjímat - je ale třeba počítat v tom, že jiné aspekty hardwarové konfigurace musejí náklady na straně většího šasí kompenzovat. Šťastnější ruku než s Pavilionem 10z měl výrobce při výběru procesoru. Tentokrát nejde o dvoujádrový 1,4GHz APU Mullins, ale o výkonnější čtyřjádrovou variantu taktovanou na až 1,6 GHz. Jde o model A4-Micro 6400T primárně určený pro tablety, ale jak víme z testů, dokázaly tyto čtyřjádrové 2,8/4,5W (SDP/TDP) SoC dosáhnout srovnatelného výkonu s 10-15W modely APU Kabini minulé generace, takže není třeba mít obavy z pomalých odezev (podrobné parametry čipu najdete zde). Skoro by se slušelo říct, že s ohledem na zbývající parametry je volba procesoru téměř luxusní, ale nepředbíhejme.
Výrazně menší radost máme z operační paměti. 2 GB na jednu stranu nejsou žádný luxus, na stranu druhou odpovídají cenové relaci a pro základní provoz, jaký se od zařízení tohoto typu očekává, budou stačit (Windows 8.1 plus internet, e-mail, videa na Youtube, kancelářské aplikace…). Asi bychom nekritizovali, pokud by tu byla možnost rozšíření. Není. 2 GB jsou jediná možná volba a volným slotem sestava nedisponuje.
Vyslovené (ale vytušitelné) zklamání přináší úložiště. NAND flash eMMC o kapacitě 32 či 64 GB dostačuje operačnímu systému a na uložení běžných dokumentů, ale na nějaké hry, stahování nebo kopy fotografií to asi nebude. Pro ně slouží 100GB cloudové úložiště od Microsoftu, které dostane uživatel na dva roky zdarma. Předpokládáme, že z poplatků ve třetím (a dalším) roce si Microsoft bude více či méně kompenzovat ony licence zdarma. Naštěstí existuje dostupné řešení, dnes už je možné v cenové relaci 6-8 stovek vybírat z desítek modelů 64GB USB 3.0 flash-disků, které mohou cloudové úložiště spolehlivě nahradit (a to pak poslouží třeba na zálohy).
Popsaný model zřejmě nebude tím „nej“, co se v segmentu třetí generace netbooků v podání HP objeví na pultech. Podle redakce Mobilegeeks můžeme očekávat (zřejmě za oněch $249) i model s (full-)HD displejem, větším úložištěm a výkonnějším procesorem AMD A10 Micro-6700T s taktovací frekvencí až 2,2 GHz a o ~40 % rychlejším grafickým jádrem.