Hrozící americká cla zvýšila prodeje počítačů o 7 %
Trumpova cla, která nakonec byla odložena a nikdo vlastně s jistotou neví, zda, kdy a v jaké podobě přijdou, přiměla k upgradu o 4 miliony zákazníků nad rámec toho, kolik jich upgradovalo o rok dříve, tedy v prvním kvartálu 2024. Problém totiž je, že ač se cla primárně vztahují na zboží dovážené do USA, v důsledku celních protiopatření, ale i obchodních a výrobních vazeb, by se větší či menší měrou projevila prakticky na celém světě.
Větší motivace zákazníků k nákupu se v prvním kvartálu projevila o 6,7 % vyššími prodeji sestav. Profitovali z toho hlavně velcí výrobci jako Apple, Lenovo a Asus, kterým se podařilo objemy prodejů navýšit nad rámec těchto cca sedmi procent. Konkrétně Apple prodal o 17 % více sestav než před rokem, Lenovo o 11 % a Asus o 9 %. Naopak malým výrobcům prodeje stouply jen kosmeticky (v průměru o 1 %).
Prodeje počítačů v prvním kvartálu 2025 (Counterpoint)
Tom'sHardware v souvislosti s růstem prodejů zmiňuje i možnou souvislost s očekávaným ukončením podpory Windows 10. Ta je však z pohledu prvního kvartálu tři čtvrtě roku vzdálená a reálně ovlivní spíše prodeje ve třetím a čtvrtém kvartálu. Na prodeje začátkem roku mohla mít jedině okrajový vliv - při zvažování pro a proti mohla posloužit jako další z argumentů, proč upgrade může mít smysl („stejně bych upgradoval koncem roku, takhle ušetřím na clech“).
Jaká bude reálně situace koncem roku, ale zůstává nejasné. Nelze totiž předvídat, jak se Donald Trump zachová, zda bude v prosazování cel pokračovat, nebo dosavadní snahy nechá vyznít do ztracena. Stejně tak není jasné, jak by se projevila případná odvetná opatření ostatních zemí.