Huawei se chce zaměřit na inteligentní automobily
Předchozí rok byla firma Huawei v první linie technologické války mezi USA a Čínou, během které čelila obvinění ze špionáže a byla zasažena různými zákazy a omezeními. Teď oznámila strategickou restrukturalizaci společnosti, která nemá za cíl pouze zvýšení zisků, ale také zlepšení její pružnosti.
Oznámení o restrukturalizaci firmy na 18. celosvětovém analytickém sumitu přišlo po zveřejnění výsledků za minulý rok. Ty ukázaly, že i přes veškerý tlak, který byl na tuto společnost vyvíjen, byl její růst sice zpomalen, ale nikoli zastaven. I přes všechny zákazy podílet se na tvorbě národních informačních infrastruktur a omezení přístupu k technologiím, došlo k meziročnímu nárůstu výnosů i zisků.
Výroční zpráva za rok 2020 říká, že Huawei dosáhla výnosů ve výši 136,7 miliard amerických dolarů (2,95 bilionu korun), což je meziroční nárůst o 3,8% a zisků ve výši 9,9 miliardy dolarů (214 miliard korun), což odpovídá meziročnímu navýšení o 3,2%. Kromě toho tento výroční report potvrzuje firmu Huawei na pozici stabilního poskytovatele technologií, díky kterým zajistila provoz více než 1500 sítí v přibližně 170 zemích. To, jak firma sama poznamená, pomohlo k podpoře práce na dálku a distančního vyučovaní, které se během pandemie onemocnění Covid-19 staly běžnou součástí našich životů.
Nyní ale s postupným vysycháním tradičních zdrojů příjmů společnost optimalizuje své portfolio jak v oblasti komponent, tak v oblasti softwaru. Hlavní příčinou této optimalizace je snaha zaměřit se na sektor inteligentních automobilů, přičemž se bude firma také zaměřovat na inovace v oblastech, jako je úspora energie nebo zlepšení dodavatelských řetězců.
Současný ředitel firmy (Huawei má rotační výměnu top managementu) Eric Xu promluvil na Analytickém sumitu a odhalil zde pět základních strategických iniciativ. Podle něj Huawei optimalizuje své portfolio kvůli zlepšení pružnosti, posílí softwarovou divizi a investuje daleko více prostředků do oborů, které jsou méně závislé na pokročilých technologiích a také do oboru inteligentních automobilů.
Společnost chce také maximalizovat využití 5G sítí a definovat standard 5.5G, které považuje za základní kámen pokročilých sítí. Tímto krokem chce urychlit evoluci mobilních komunikací a přinést uživateli neomezené a inteligentní připojení. Zároveň počítá s výrazným snížení spotřeby energie motivované snahou o snížení uhlíkové stopy. Vzhledem ke konspiračním teoriím, které se vyrojily kolem standardu 5G, se jistě můžeme těšit na nové a ještě lepší.
Kromě technologií se Huawei bude snažit obnovit důvěru ve svou společnost. V roce 2019 byl totiž tento hlavní dodavatel technologií pro Čínskou lidovou armádu obviněn ze špionáže pro čínskou vládu. Toto obvinění mělo za následek zákazy účastnit se budování infrastruktury v řadě zemí. Kromě toho došlo i k omezení přístupu k technologiím amerických firem a firem dodávajících do USA. Předmětem debat a spekulací zůstává, jestli jsou tato obvinění opodstatněná nebo se jedná o snahu diskriminovat firmu, která je podle vyjádření Miloše Zemana „příliš úspěšná“.