Hynix upřesnil rozdíly mezi HBM1 a HBM2 a jejich kapacity
Za zmatky v tomto ohledu může především redakce webu Fudzilla, která před časem přišla s teorií, že chystaný Radeon R9 390X nemůže při 4096bit sběrnici nést více než 4 GB paměti: Pokud prý jeden kompletní HBM čip disponuje 1024bit rozhraním a 1GB kapacitou, pak není možné poskládat jinou než 4GB konfiguraci. Faktem ovšem je, že Fudzilla během svého spekulování předpokládala, že jiná než 1024bit / 1GB konfigurace HBM čipů nebude existovat. Lze předpokládat, že si špatně vyložila parametry a 1GB čipy, které jsou ve skutečnosti minimem HBM standardu, považovala za maximum.
Že v první generace HBM skutečně nekončí na 1GB čipech, potvrdila společnost Hynix během GTC:
V pravém sloupečku je znázorněno srovnání HBM1 a HBM2. Tyto technologie se liší výrobním procesem; HBM2 čipy budou vyrobeny z menších tranzistorů, takže kapacita na čip bude dvojnásobná (a maximální taktovací frekvence zřejmě vyšší, ale to je pro tuto chvíli vedlejší). Důležité je schéma „4-Hi HBM1 (16Gbit)“ které ukazuje čip složený ze 4 vrstev. Každá vrstva má kapacitu 2× 2Gbit, takže 2× 2(Gbit) × 4 (vrstvy) = 16 Gbit = 2 GB.
Grafická karta osazená čtveřicí těchto čipů by měla kapacitu 8 GB. Schéma ukazuje ještě osmivrstvé čipy o dvojnásobné kapacitě (32 Gbit = 4 GB na čip), přičemž druhá generace toto ještě zdvojnásobí. Spekulace o limitu 1 GB na čip (resp. 4 GB na grafickou kartu) proto padají.