HyperFlash od AMD na dohled. Bude to mít smysl?
Jak asi víte, chystá AMD brzy uvést další řadu čipsetů, převážně s integrovanými grafikami a pak také nový jižní můstek SB700. Ten přinese jako hlavní novinku podporu HyperFlash, a to jak pro notebooky, tak i desktopy. HyperFlash je prakticky konkurence k Intel Turbo Memory a má pomáhat v urychlení práce s Windows Vista, kde je s takovýmto vynálezem možné zapnout technologie ReadyBoost a ReadyDrive.
Aniž bychom se nyní chtěli zaměřit na pomlouvání Windows Vista a naznačovat cosi o obezličkách, faktem je, že AMD se poslední dobou snaží uvádět vlastní verze technologií, které uvedl Intel. Mezi ty největší patří bezesporu AMD Live! coby konkurence k Intel Viiv, srandovní na tom je fakt, že to lidi zrovna dvakrát nezajímá. Nebo snad máte pocit, že je na trhu takových produktů tolik, že si ani nemůžete vybrat? Nakonec však co je pro Intel jen krokem vedle, pro několikanásobně menší firmu AMD je dost citelné zaškobrtnutí. Ale třeba si to své příznivce najde.
HyperFlash se na první pohled jeví jako něco podobného. Je to technologie, kterou si AMD mohla klidně odpustit a nechat v tom Intel samotný i s jeho TurboMemory. Jenže v AMD řekli „Ne!“ a uvedou ji také. Podle našeho soudu rozhodně nejde o technologii, kterou by IT svět potřeboval a která by byla nějak zásadně inovativní, kdoví, jestli vůbec ponese nějaké hmatatelné zisky. A tak, zatímco Intel připojí TurboMemory přes speciální řadič přímo na PCI Express, AMD se pro HyperFlash spokojí se starým dobrým rozhraním Parallel ATA. Ale třeba si to své příznivce najde.