IDF 2010: Intel hovoří o „Sandy Bridge“ (+ videa)
„Sandy Bridge“ je totiž skutečně víceméně „Nehalem“ dotažený k dokonalosti. Procesor má čtyři jádra, paměťový řadič, PCI Express řadič i grafiku na jednom kousku křemíku, se zbytkem systému komunikuje skrze rozhraní, na něž Intel nikomu nedal licenci (tedy DMI), takže mu nikdo nemůže fušovat do čipsetového byznysu a integrace grafiky přímo do procesoru mu ještě hezkou chvíli udrží i prvenství na trhu grafik. Dokonce už má pro svou „skutečnou integraci grafiky do procesoru“ i hezké marketingové označení. Zatímco AMD tomu říká „Fusion“ a hodlá to uvést na trh pod marketingově ne příliš vábným označením „APU“ (Accelerated Processing Unit), Intel hovoří o „Visibly Smart“ mikroarchitektuře.
Z obrázku si můžete udělat představu o tom, jak se budou nové procesory značit, tedy že máme tu čest s novými logy pro „procesory Intel Core druhé generace“. Co je však o něco zajímavější, je vnitřní uspořádání částí celého čipu. „Sandy Bridge“ totiž není jen „Nehalem“ s integrovanou grafikou, to vše uspořádané na jednom kousku křemíku místo na dvou jako doposud. Intel využil integrace a vnitřní části spojil vám nejspíše dobře známou „prstencovou sběrnicí“ alias „ring bus“, která „se točí“ kolem L3 cache. To mimo jiné znamená přesně to, co si asi sami odvodíte: integrovaná grafika má přímý přístup do L3 cache, což by ji mělo značně urychlit (datový tok pro grafiku se zvýší prý 4× až 5×). Jak moc, to si vyzkoušíme, až nám vzorek procesoru dorazí do redakce.
Dalším logickým vyústěním této integrace je vylepšení technologie Turbo Boost. Sice se něco podobného objevilo už v mobilních verzích „Nehalemu“, ale tady to Intel ještě vylepšil. Turbo Boost počítá s tím, že může v rámci spotřeby celého čipu hýbat jak s taktem jednotlivých jader, tak i s takty grafiky. Opět se předpokládá, že obojí naplno nepoběží, obvykle buďto potřebujete „hodně grafiky“, nebo „hodně procesoru“. Názorně o tom na IDF hovořil David Perlmutter (Executive Vice President a General Manager z Intel Architecture Group).
Ať tak či onak, integrovaná grafika v procesoru Intel je pořád „jen grafika“. Nečekejte GPGPU využití, to raději Intel implementuje novou specializovanou instrukční sadu do procesoru. A faktem je, že v Core i7 nové generace cosi nového skutečně najdeme. Na IDF byla předvedena ukázka práce s obrázky (první polovina videa) a kódování FullHD videa (druhá polovina) s datovým tokem 30 Mbit/s do něčeho menšího pro iPhone za pomoci aplikace Media Espresso od společnosti Cyberlink (možná bystrému oku neunikne, že kódované video na notebooku s procesorem Core druhé generace má krapet jiný poměr stran v porovnání s videem na druhém notebooku, ale nebudeme z toho raději nic vyvozovat, ostatně ono to vypadá, že i ty aplikace možná nebudou stejná verze).
Neméně zajímavé je i využití vektorových instrukcí, tedy AVX (Advanced Vector Extension). Tentokráte aplikace pro návrh interiéru od Yuan Fang na jednom počítači používala SSE instrukce a na druhém AVX. Výsledek benchmarku prezentuje modrý proužek, což je indikátor průběhu, s využitím AVX stačila na jeho dokončení polovina času.
Máte-li zájem a Microsoft Silverlight, můžete si prohlédnout celou prezentaci Davida Perlmuttera, z níž uvedené tři ukázky pocházejí (vedle videa běží i prezentační slajdy).