Intel asi nemá Ion rád
Jeden z tak trochu absurdních argumentů je, že čipset, který v platformě Ion nVidia „pod“ Atom dává, není nový, ale že jde o současnou variace na téma MCP79/MCP7A alias GeForce 9400. To je samozřejmě pravda, ale Intel tak trochu zapomíná zmínit, co pod své Atomy dává on sám – variaci (945GC) na skoro čtyři roky starou záležitost jménem „Lakeport“ alias Intel 945G s grafikou GMA950 (která nese v mobilní variantě 945GSE název „Calistoga“). Pravda, ještě má v rukávu eso s názvem „Poulsbo“ neboli US15W, nicméně MCP79/MCP7A je pořád ještě mladší. Intel též říká, že někdy v Ionu naleznete desktopovou verzi (MCP7A), někdy mobilní (MCP79), opět zapomíná říci, že i on sám má pod Atom několik čipsetů (945GC – v podstatě desktopový „Lakeport“, 945GSE – mobilní „Calistoga“ a US15W/US15L/US11L – „Poulsbo“ a to si pokud možno nechává jen pro MID, v netboocích jej naleznete jen výjimečně, třeba v MSI Wind U115).
Další kritika se snesla na účet spotřeby. Zde má jistě Intel pravdu, nVidia Ion má jako celek vyšší spotřebu než Atom s čipsetem od Intelu, tedy pokud není zrovna použit desktopový 945GC (pak je ten rozdíl poměrně malý). Intel však zapomíná zmínit, co všechno čipset od nVidie umí a že vlastně není v platformě Ion důležitý až tak ten procesor, jako hlavně právě čipset, který zvládá v pohodě nejen akcelerovat přehrávání HD videa (1080p), ale lze využít i jeho výpočetní schopnosti ke kódování videa nemluvě o možnosti hrát méně náročné hry, což bude na 945GC/GSE i US15W asi dost sporné. My sami máme dojem, že zatímco Intel Atom + Intel čipset je celkem vyvážený „low-end“, v platformě nVidia Ion dělá Intel Atom de-facto základní komunikační rozhraní mezi uživatelem a grafikou GeForce 9400M integrovanou v čipsetu.
Fráze „v platformě Ion není důležitý až tak ten procesor, jako spíše čipset“, kterou jste zhruba v tomto významu zahlédli v předchozím odstavci, se váže i na další „nešvar“, který podle Intelu Ion má. nVidia si totiž s „Atomem“ nebude užívat moc dlouho, neboť další chystaná variace na téma Atom vyjede z výrobních linek Intelu ve formě procesoru „Pine View“, který bude mít severní můstek (a tedy i grafiku) už integrován na sobě a volba čipsetu třetí strany je tudíž vyloučena, „kiš kiš“ (stát se tak má letos ve čtvrtém kvartálu). I tohle nVidia určitě ví, jinak by nechystala platformu Ion 2, kde bude Atom jednoduše nahrazen procesorem VIA Nano, „héč héč“.
Dále pak Intel ještě zmiňuje nějaké problémy a cituje samotnou Fudzillu (to se Fuadovi vůbec nelíbilo) a na přetřes přišla i vyšší cena, ale celkově je prý z dokumentu cítit, že nVidia Intelu pěkně zatápí. My už se také těšíme, až si budeme moci Ion na vlastní kůži osahat, neboť desku s dvoujádrovým Atomem jsme tu už měli a upřímně řečeno nás nějak dvakrát nezaujala, zejména „výkon“ procesoru a grafiky. Jen škoda, že ten dokument „Nvidia Ion Competitive Position Guide“ nemůžeme nikde najít.